Rady a tipy

Jak bezpečně převážet vánoční stromek? Za chybu hrozí pokuta

Jak bezpečně převážet vánoční stromek? Za chybu hrozí pokuta
Zdroj: Profimedia

Předvánoční shon spojený se sháněním dárků a dalších náležitostí má i bezpečnostní souvislosti. Odborníci upozorňují na nutnost přepravované věci správně zajistit. Zatímco při cestě na chalupu nebo na dovolenou tomu motoristé věnují patřičnou pozornost, studie ukazují, že při přepravě na kratší vzdálenosti se významně větší procento řidičů spokojí s provizoriem. To však může mít fatální dopad na bezpečnost přepravovaných osob. I nehody v relativně malých rychlostech mívají vážné následky, které v žádném případě nestojí za pár minut ušetřeného času.

Také každý rok řešíte, jak dostanete vánoční stromek domů? Převézt ho autem, je zdánlivě nejjednodušší řešení. Jenže, jak neskladný jehličnan správně naložit? Podívejte se, co radí experti z týmu Výzkumu dopravní bezpečnosti Škody Auto.

Na střeše

Pokud má vůz střešní nosič, stromek obvykle končí právě na střeše. Měl by však být zabalen do deky, aby se s ním dalo snadněji manipulovat a jehličí nepoškodilo lak. Stromek se ukládá zásadně kmenem dopředu a upevňuje se plochými negumovými popruhy. Měl by být připevněn vpředu i vzadu a zajištěn ráčnou, aby se po nosiči nemohl posouvat.

Výzkumy ukazují, že stromek uchycený elastickými kurty, tzv. "gumicuky" letí ze střechy po nárazu už v rychlosti 50 km/h. “Strom musí být přepravován tak, aby se nemohl jakkoliv pohnout. Pokud bude špatně připevněn a řidič náhle sešlápne brzdový pedál, stává se nebezpečným pro posádku vpředu jedoucího vozidla," shrnuje základní pravidlo Robert Šťastný, odborník na bezpečnost ze Škody Auto.

V autě

Jestliže střešní nosič nemáte, jiná varianta není – stromek musí dovnitř. Po sklopení zadních opěradel se vyplatí položit na vzniklou plochu deku, která zachytí odpadávající jehličí i kapající smůlu. Stromek by se měl zapřít kmenem o prázdné přední opěradlo a zajistit bezpečnostním pásem.

Související obsah

Když to s rozměry stromku nepřeháníte, a vejde se vám na šířku auta, může se přepravovat příčně ke směru jízdy na zadních sedadlech. Opět přijde ke slovu deka, na níž se stromek položí. V této poloze se zajistí bezpečnostními pásy na obou krajních místech. "I v této situaci platí, že čím pevněji bude strom zafixován, tím lépe. Tentokrát by řidič neohrozil posádku jiného vozu, ale svou vlastní,ʺ dodává Robert Šťastný.

Chyba se nevyplácí

Za špatně upevněný vánoční stromek hrozí ve většině evropských zemí pokuty – u nás do výše 2 000 korun. Pokud by byl ledabyle připevněný stromek příčinou nehody, škody nejspíš půjdou k tíži řidiče, pojišťovny v těchto případech s plněním váhají.

Jak vozit dárky

Při přepravě dárků je třeba počínat si stejně, jako když se převážejí standardní zavazadla. Především nesmí být překročena maximální celková hmotnost vozu, ale experti upozorňují i na to, že hmotnost a rozložení nákladu ve spojení se zatížením jednotlivých náprav ovlivňují jízdní vlastnosti.

Velké a hlavně těžké předměty patří za všech okolností do zavazadlového prostoru – čím jsou těžší, tím by měly být níž a blíž zadnímu opěradlu, protože tak nejméně ovlivní celkové vyvážení automobilu a zajistí stabilitu nákladu v krizové situaci. Zároveň je třeba upevnit je tak, aby se nemohly pohybovat či dokonce proniknout do interiéru.

Související obsah

V žádném případě by se ale nic nemělo převážet na zadním platu nebo roletce. Věci se pak mohou při nárazu změnit v nebezpečné projektily a osoby přepravované ve voze vážně zranit. Stejně tak by bylo dobré mít na zřeteli, že osobní automobil není dodávka. Pračku či nábytek je lepší svěřit profesionálním dopravcům, nebo si v autorizovaném servisu nechat namontovat tažné zařízení pro přívěsný vozík.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Rady a tipy

Důležité Události