Alkohol za volantem

Chcete po oslavách za volant? Spočítejte si, kdy vystřízlivíte

Chcete po oslavách za volant? Spočítejte si, kdy vystřízlivíte
Zdroj: Mediafax

Podle dlouhodobých statistik je na silnicích nejhorším dnem v období vánočních prázdnin Nový rok. Na Silvestra se sice stává o něco víc nehod, ale ty novoroční mívají fatálnější následky – za posledních devět let při nich zemřelo 14 lidí. V řadě případů přitom hraje hlavní roli alkohol po silvestrovské party. Jak poznat, že už vyprchal? A co hrozí, pokud nevystřízlivíte dostatečně?

Policisté musejí každoročně na Nový rok řešit řadu nehod, u kterých hrál roli alkohol. Mnozí řidiči sedají za volant po silvestrovské party v pořádné kocovině a s takzvaným zbytkovým alkoholem.

"Mylně se domnívají, pokud neusednou za volant rovnou po požití alkoholu, že stačí několik hodin spánku k tomu, aby se veškerý alkohol z těla odstranil," varuje Besip.

Související obsah

Alkohol ovlivňuje schopnost mozku kontrolovat a koordinovat pohyby těla a zkresluje smyslové vnímání. “Zorné pole řidiče se zužuje a deformuje a dochází ke ztrátě periferního vidění. Dochází k takzvanému tunelovému vidění. Tělo ovlivněno alkoholem pak reaguje na různé situace v provozu mnohem pomaleji,“ popisuje policejní mluvčí Michaela Nováková. “ Do alkoholové pasti se přitom zdaleka nemusí dostat člověk, který usedne za volant bezprostředně po konzumaci alkoholu. Stejně zrádný a nebezpečný je takzvaný zbytkový alkohol. Pro ten je charakteristické omezené vnímání. Řidič snadno něco přehlédne, je v útlumu, má opožděné reakce,“ dodává.

Související obsah

Za hodinu se tělo může zbavit zhruba 0,1 promile. Ale rychlost, s jakou se alkohol z těla vyloučí, ovlivňuje řada faktorů. Například tělesná konstituce, rychlost metabolismu, pohlaví, zdravotní stav nebo rychlost, s jakou člověk alkohol konzumuje. Vliv má teplota nápoje i jeho složení. Teplejší nápoje a drinky míchané minerálkou odbouráte rychleji než studenější sladké a sladové pití.

Jak rychle vyprchá alkohol z krve? Podívejte se na tabulku Besipu:

Existuje také poměrně jednoduchý výpočet: Množství vypitého alkoholu v decilitrech vynásobte procentem alkoholu, který je obsažen v nápoji, a vydělíte svou hmotností vynásobenou konstantou (u žen 0,49 a u mužů 0,58).

Už při překročení hranice půl promile začíná převažovat negativní vliv na lidský organismus. Člověk se stává apatickým, snadno upadá do depresí a je celkově v útlumu.

Pokud má řidič v krvi jedno promile a více, dopouští se trestného činu. Zákon přitom nerozlišuje, zda jde o jízdu bezprostředně po odchodu z baru nebo řízení pod vlivem zbytkového alkoholu po nedostatečném střízlivění.


Řízení pod vlivem alkoholu do 0,3 promile

Řízením vozidla pod vlivem alkoholu, kdy prokázané množství nepřesáhne 0,3 promile, není trestáno žádným bodovým hodnocením, nejedná se o spáchání trestného činu, ale o přestupek, který se neřeší blokovým řízením. Namísto toho je s řidičem zahájeno správní řízení, trestané finanční pokutou 2.500 až 20.000 Kč. Zároveň řidiči hrozí zákaz řízení motorových vozidel na 6 až 12 měsíců.

Související obsah

Řízení pod vlivem alkoholu nad 0,3 promile

Jestliže je řidiči prokázán alkohol v krvi nad 0,3 promile, stále se ještě nedopouští trestného činu a přečin je kvalifikován jako přestupek. Je ale už trestán udělením 7 bodů a pokutou od 2.500 do 20.000 Kč. Dále je možné řidiči udělit zákaz řízení motorového vozidla od 6 do 12 měsíců

Řízení pod vlivem alkoholu nad 1 promile

Pokud je řidiči prokázáno, že za volant usedl s více než 1 promile alkoholu v krvi, dopustil se trestného činu řízení ve stavu vylučujícím způsobilost:

"Řidič se dopustil řízení vozidla ve stavu vylučujícím způsobilost, který si přivodil vlivem návykové látky (podle §130 TZ alkohol, omamné látky, psychotropní látky a ostatní látky způsobilé nepříznivě ovlivnit psychiku člověka nebo jeho ovládací nebo rozpoznávací schopnosti nebo sociální chování)."

Trestem je 7 bodů v rámci bodového hodnocení plus další flastr, o kterém rozhoduje soud:

• odnětí svobody až na dobu 3 let

• zákaz řízení motorového vozidla v době 1 až 10 let

• pokuta 25.000 až 50.000 Kč

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události