Německo

Za německé dálnice zaplatí i řidiči osobáků. Ministr prozradil odkdy

Za německé dálnice zaplatí i řidiči osobáků. Ministr prozradil odkdy
Zdroj: Profimedia

Německo začne vybírat mýtné na dálnicích i za osobní auta. Přestože tenhle plán vyvolal bouři nevole po celé Evropě, německá vláda na tom trvá. A spolkový ministr dopravy Andreas Scheuer dnes vzkázal řidičům, odkdy si mají připravit peněženky.

Říjen příštího roku. To je termín, kdy na německých dálnicích začnou platit dálniční poplatky i řidiči osobáků. Informuje o tom web Antenne.de.

"Přeju vám šťastný nový rok! 2019 začíná dobrou zprávou - mýtné pro osobní auta může odstartovat v říjnu 2020," napsal na twitteru německý ministr dopravy Andreas Scheuer. Systém podle něj zavede na německých dálnicích větší spravedlnost, protože platit budou nově i cizinci.

Související obsah

Ti ale jeho nadšení nesdílejí. Německo chtělo mýtné zavést už letos, což ale po Evropě vyvolalo bouřlivé reakce. Zprávu o diskriminaci do Berlína vyslalo i Česko. Rakousko dokonce podalo žalobu. Nový systém podle kritiků žádnou spravedlnost nepřinese, platit budou v Německu hlavně cizinci. Majitelům aut registrovaných v Německu totiž stát vrátí poplatky prostřednictvím slevy na dani z motorových vozidel.

Výše mýtného by se měla lišit podle objemu motoru a emisí. Za desetidenní známku dají řidiči 2,5 až 25 eur, v přepočtu tedy zhruba 65 až 650 korun. Mýto na dva měsíce bude stát sedm až 50 eur, což je přibližně 180 až 1300 korun, a na rok 130 eur, tedy téměř 3350 korun.

Související obsah

Pro příklad: Za Škodu Octavia s dvoulitrovým naftovým motorem splňujícím ekologickou normu Euro 4 zaplatí provozovatel roční mýtné 100 eur, v přepočtu skoro 2580 korun.

Německo je poslední velkou evropskou zemí, která má dosud dálnice pro osobáky zdarma. Spolkové ministerstvo dopravy si od zavedení poplatků slibuje čistý roční příjem kolem 500 milionů eur (12,8 miliardy korun).

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Německo

Důležité Události