Auto

Zlozvyky českých řidičů: Neumíme správně zip ani dávat blinkr!

Čeští řidiči mají stále problém s některými pravidly silničního provozu. Až polovina všech řidičů neumí správně dávat blinkr. Na dálnicích zase často nedbáme jízdy v pravém jízdním pruhu.

Každodenní obraz českých dálnic - naprosto prázdný pravý pruh.Přitom řidičům zákon nařizuje se na víceproudé silnici mimo obec držet zásadně vpravo.

"Jednak zpomalujeme dopravu, jednak můžou vznikat nějaké nebezpečné situace." tvrdí mluvčí Ústředního automotoklubu a dopravní expert Igor Sirota.

Související obsah

Stejné pravidlo platí i pro prostřední pruh. Jízda uprostřed je ale pro mnoho šoférů pohodlnější. "Pokud řidič jede bezdůvodně v jiném pruhu než v pravém, policisté mu mohou udělit pokutu až do výše dvou tisíc korun," upozorňuje policejní mluvčí Michaela Richterová.

Přitom za podjetí auta na dálnici zprava můžete dostat zákaz řízení i na jeden rok. Mezi nejčastější prohřešky řidičů patří také nedodržování bezpečné vzdálenosti, špatné zipování, vysoká rychlost nebo nepoužívání blinkrů. "Odhaduje se, že nesprávnost používání směrových světel je až 50procentní," doplnil Sirota.

Související obsah

V tomto období také mnoho řidičů vyjíždí bez očištění vozidla od sněhu. Za to jim hrozí pokuta až dva a půl tisíce korun. Taková jízda je ale především velmi nebezpečná.

Jan Mareš/mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události