Bezpečnost

Hitparáda prohřešků aneb Jak být lepším řidičem v novém roce

Hitparáda prohřešků aneb Jak být lepším řidičem v novém roce
Zdroj: Profimedia

Bilance dopravních nehod za právě uplynulý rok je smutná. Podle předběžných policejních statistik vloni na českých silnicích zemřelo 571 osob, o 69 více než v roce 2017. A o 67 více bylo i těžce zraněných (2 406). Aut přibývá, naopak ubývá vzájemného respektu řidičů.

Neohleduplnost vládne českým silnicím. Sestavili jsme hitparádu častých prohřešků, které zbytečně komplikují provoz a v řadě případů mohou způsobit nehodu. “Ke snížení nehodovosti by vlastně stačilo dodržovat pravidla slušného chování. Jinými slovy nedělat druhým to, co nám za volantem nejvíc vadí”, říká Pavel Foltýn z Auto ESA. Které věci to jsou?

1. Agresivní gestikulace

Kdo jezdí hodně tak ví, jak snadné je slíznout nevlídné gesto od nějakého nervózního řidiče. Stačí sebemenší zaváhání nebo i dovolené omezení a už je oheň na střeše. Zachovejte klid a nechte toho chudáka jet dál. Nebo se na něj dokonce usmějte.

Související obsah

2. Nebezpečné předjíždění

I na přehledných úsecích to může být někdy napínavé. Sebevědomý pirát spoléhá na to, že zabrzdíte a poskytnete mu víc místa na dokončení manévru. Neděste řidiče v protisměru! Když se budete držet tohoto předsevzetí, budete zároveň předjíždět bezpečně.

3. Vybržďování

Kapitola sama pro sebe. Jak vůbec může někoho napadnout "trestat ostatní" tím, že je ohrozí na životě? A že nebezpečných vybržďovačů vloni na silnicích bylo požehnaně! Zkuste alespoň trochu krotit svoje agresivní reakce, zanadávejte si, ale nikoho neohrožujte a netrstejte, od toho na silnicích nejste.

Související obsah

4. Mobil za volantem

Řidič, který telefonuje nebo píše zprávy, mnohdy vybočuje z pruhu nebo nestíhá dobrzdit. Kolikrát se vám stalo, že vám vjel někdo bez blinkru do cesty a pak jste si všimli, že telefonuje? Kdyby všichni za volantem psali zprávy v mobilu, jak byste se asi na silnici cítili?

5. Nepřiměřená rychlost

Nepřiměřená rychlost je nejčastějším přestupkem, kterého se jako řidiči dopouštíme. Kupodivu nám vadí hlavně u ostatních. Spěchejme pomalu a začněme s tím především každý u sebe.

6. Nedodržování bezpečné vzdálenosti

Pokud si dovolíte v levém pruhu na dálnici jet “pouze“ povolenou rychlostí, buďte si jistí, že se velmi brzy najde někdo, kdo se na vás nalepí a začne blikat dálkovými. Existuje elegantnější způsob, jak si vynutit volnou cestu. V bezpečné vzdálenosti dejte levý blinkr. Ve většině případů to funguje stejně a vyjdete z toho jako slušný člověk.

7. Bezohledné parkování

Ve velkých městech se běžně stává, že přijedete večer do ulice a nemáte kde zaparkovat. Přitom by stačilo, aby někteří řidiči mysleli při parkování i na druhé, nic to nestojí. Nechávat mezi auty mezeru dva metry skutečně není nutné.

Související obsah

8. Nepoužívání blinkru

Tohle je nemoc hlavně pražských taxikářů. Někdo tvrdí, že když nepoužije blinkr, udržuje ve zdravé pozornosti ostatní účastníky silničního provozu. Někdo bliká až poté, co změní směr. Hloupost! Dát znamení včas je nejen povinnost, ale i důkaz ohleduplnosti ke všem ostatním.

9. Oslňování ostatních

Naučte se správně používat dálková a mlhová světla, včas je zapínejte, ale také vypínejte! Používání mlhovek tam, kde vůbec nejsou třeba, je zvláštním nešvarem českých řidičů.

Související obsah

10. Šikana chodců a cyklistů

Chodci a cyklisté nejsou nepřátelé na bojišti, ale normální účastníci silničního provozu. I když si občas myslí, že jsou nesmrtelní, mějte pro ně pochopení. “Vyjeďte si na projížďku na kole po nějakém německém nebo rakouském městě. Místní řidiči vám ukáží, jak se chovat k cyklistům i chodcům,” radí řidičům Pavel Foltýn z Auto ESA.

Související obsah

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události