Auto

Auto nemají, ale mají za něj platit. Případů přibývá, hrozí exekuce

V Česku se začínají množit případy lidí, které úřady vyzývají k tomu, aby zaplatili příspěvky do garančního fondu České kanceláře pojistitelů a to i přesto, že nevlastní žádné auto.

Kancelář má obesílat lidi jen na základě kupní smlouvy na auto. Problém ale je, že taková smlouva může být zfalšovaná a výsledkem jsou pak exekuce na lidi, kterých se to vůbec netýká.

Do takzvaného garančního fondu musejí přispívat vlastníci registrovaných vozidel bez povinného ručení. Pan Karel má takhle zaplatit 4 940 korun. Neví ale za co - auto nikdy nevlastnil, kupní smlouvu nikdy předtím neviděl a dokonce není ani pojistníkem.

"Byl jsem zděšený, celé svátky jsem se bál, co se bude dít," říká. Příspěvek do garančního fondu má povinnost uhradit vlastník vozidla. Podle České kanceláře pojistitelů je to hlavně ten, kdo je zapsaný v registru vozidel.

"Vyžádal jsem si podklady z registru, že nejsem vedený jako vlastník. Moc mi nevěřili. Snažili se mi podsouvat, že jsem to auto koupil, že jsem ho určitě nepřihlásil," vzpomíná muž.

Související obsah

Obrátil se proto na policii. Ta ale podle něj nemůže nic dělat, protože čeká na podklady od kanceláře pojistitelů. "Policie si od České kanceláře pojistitelů žádné podklady nevyžádala, to znamená, že jsme žádné nemohli poskytnout," nechápe mluvčí instituce Veronika Exnerová.

Pokud dotyčný do 30 dní od výzvy neprokáže, že opravdu není majitelem auta, hrozí mu exekuce. "Vidím právo na straně toho člověka a z textu vyplývá, že mu vzniká i škoda a tu může požadovat," podivuje se advokát Jan Černý.

Nejedná se přitom o ojedinělý případ. Podobnou situaci teď řeší pan Karel z Prahy. "Jak mě mohou poslat takový dopis, když ani tam ani nejsem pojistitelem a vlastníkem? Oni řekli, že toto není v jejich pravomoci zjišťovat. A že si to musím vyřešit sám, že je to nezajímá," popisuje Karel Havránek.

"V okamžiku, kdy ten člověk prokáže, a to jakýmkoliv způsobem, že není vlastníkem vozidla, potom by celá ta akce měla skončit. Dál už bych to považoval za velké šikanózní jednání," nebere si servítky advokát Černý.

Kancelář podle své mluvčí postupuje podle zákonů a takovým chybám se předejít nedá. Podle ní se lidé mohli stát obětí podvodu.

pez, Linda Nguyenová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události