Pojišťovna

Neuvěřitelné triky podvodníků: Jak fingují krádeže i nehody?

Neuvěřitelné triky podvodníků: Jak fingují krádeže i nehody?
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Všemožné finty používají podvodníci, kteří se snaží ošálit policii i vyšetřovatele pojišťoven a získat peníze při fingovaných pojistných událostech. Nebojí se předstírat krádeže svých vozů i nehody. Mnohdy mají dlouho dopředu připravený důmyslný plán. Jaké triky používají?

Detektivové pojišťoven mají co dělat s podvodníky, kteří se snaží všemožně využít pojištění vozidel k vlastnímu obohacení. Například vyšetřovatelé Kooperativy se nejčastěji setkávají s fingovanou dopravní nehodou nebo “poupraveným“ popisem toho, co se před nehodou stalo. Mnohdy jde o důmyslné finty podvodníků, kteří pracují v týmu nebo ve dvojici.

"V jednom z případů, který šetřili naši detektivové, měli dva naši klienti nejenom společnou lásku k “bavorské“ značce, ale také chuť získat neoprávněně pojistné plnění. Předem si proto opatřili poškozené díly ke stejnému modelu vozidla, které oba vlastnili. Tyto díly pak opakovaně montovali na své vozy a předstírali, že nabourali a vozidlo poškodili. Díky precizní práci našich detektivů se podařilo prokázat, že poškozené díly byly na obou vozidlech stejné a nehody byly pouze fingované," popisuje ukázkový podvod Zdeněk Macháček, šéf Úseku Bezpečnosti v pojišťovně Kooperativa.

Související obsah

V roce 2018 prověřovali vyšetřovatelé v Kooperativě 1013 podezřelých pojistných událostí, což je výrazně méně než v roce 2017, kdy se jednalo o 1625 případů. "Pojistný podvod se nám podařilo prokázat v 623 případech. Celková uchráněná hodnota dosáhla částky 190 milionů Kč, tedy obdobné úrovně jako v roce 2017, kdy se nám podařilo uchránit 193 milionů Kč," vypočítává Macháček.

A právě na pojištění aut se podvodníci soustředí nejvíce. Oproti předchozím letům, kdy mezi podvody kralovalo pojištění osob. "Celkem jsme letos u motorových vozidel odhalili 279 podvodů, což představuje 45% podíl z celkového počtu. Vloni to bylo 42 %. V oblasti životního a úrazového pojištění, které je z pohledu pojistných podvodů druhou největší skupinou, to bylo 248 podvodů, tedy 40 % z celkového počtu," doplňuje Macháček.

Nejhorší situace je v Ústeckém kraji, kde Kooperativa prokázala 139 podvodů. Následuje Praha, kde se jednalo o 124 podvodů. K nejklidnějším regionům naopak patří Královéhradecký kraj, Zlínský kraj a Vysočina.

Česká podnikatelská pojišťovna (ČPP) hlásí nejvíc odhalených podvodů ve Středočeském kraji a v Praze, nejméně v Pardubickém, Královéhradeckém a Zlínském kraji.

Související obsah

I specialisté ČPP měli co dělat s všemožnými fintami podvodníků. "V případě jednoho vykutáleného klienta naši detektivové řešili odcizení nejoblíbenějšího auta u nás - Škody Octavia. Šetřením bylo zjištěno, že odcizení vozu nebylo náhodné. Majitel vozidla se dostal do finanční tísně, tak ho napadlo, že namísto legitimního prodeje zinscenuje krádež vozidla. A domluvil se s kamarádem, aby mu auto "odcizil". Očekával, že od pojišťovny dostane peníze na své dluhy a následně vůz ještě zpeněží. Věřil, že se na to nepřijde," popsala jeden z odhalených případů Dita Němečková, vedoucí Odboru vyšetřování a prevence ČPP.

Vyšetřovatelé ČPP prověřovali celkem 650 případů za téměř 24 milionů korun.

Podle mluvčí České pojišťovny Ivany Buriánkové jsou mezi podvodníky často lidé s finančními problémy, ať jde o nepříliš úspěšné podnikatele, hazardní hráče, nebo o osoby závislé na návykových látkách. O pojistný podvod se ale pokouší i řada jinak bezúhonných občanů, kteří se snaží záměrně navýšit škodu u skutečně vzniklé pojistné události, poznamenala Buriánková.

Pojišťovny disponují stále dokonalejšími systémy k vyhodnocování podezřelých případů. A vyšetřovatelé jsou v odhalování pojistných podvodů stále úspěšnější. Pokud pojistný podvod odhalí, hrozí pachateli nejen nevyplacení pojistného plnění, ale i trestní stíhání. Pojistný podvod je trestný čin, za který může soud podle závažnosti udělit až desetiletý trest odnětí svobody.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události