Dálniční známky

Pozor na staré dálniční známky! Takhle je jednoduše odstraníte

Platnost dálničních známek pro rok 2018 za pár dní končí a od února můžete na dálnici pouze se známkou pro letošní rok. Tu starou ale nezapomeňte odstranit ze skla, jinak vám hrozí pokuta. Nová celoroční známka stojí stejně jako loni - 1 500 korun.

Nové roční dálniční kupony pro osobní auta jsou letos modré. Platnost těch starých končí k poslednímu lednu. Pokuta za neplatnou nebo špatně nalepenou dálniční známku se pohybuje od 5 tisíc korun na místě po 100 tisíc korun ve správním řízení.

"V rámci silničních kontrol se budeme zabývat silničními známkami i jejich platností," ujistila policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Nově bez známky projedete po třech úsecích v délce 13 kilometrů.

Pro někoho je známka nalepená v pravém dolním rohu a s vyplněnou registrační značkou samozřejmostí, jiní stejně platí pokutu - a není jich málo. "Těch případů je minimálně čtyři tisíce ročně, což je dost," zhodnotil dopravní expert Roman Budský.

Ceny nových známek jsou stejné jako loni - 1500 korun za roční, 440 korun za měsíční a 310 korun za desetidenní. Koupíte je na poštách a čerpacích stanicích i na hraničních přechodech.

Jestli budete starou známu odstraňovat pomocí nehtu nebo škrabky, obrňte se trpělivostí. "Nejrychlejší a nejšetrnější, jak sundat starou dálniční známku, je za pomoci obyčejné žiletky," poradil odborník Filip Fric. Lepidlo ze skla pak odstraníte chemickými přípravky.

Lucie Cochlarová/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události