Kamion

Kamioňáci způsobují víc a víc nehod! Chystá se důležitá změna!

V Česku každým rokem přibývá nehod, které zaviní řidiči kamionů. Problémem je podle odborníků nedostatečná zkušenost s řízením nákladních aut i nízké pokuty.

Ministerstvo dopravy chystá změny. Chce například obnovit řidičský průkaz na zkoušku, který byl v České republice zrušen před devatenácti lety.

Nebezpečná jízda českého šoféra na německé silnici v minulém týdnu - ignoroval zákaz předjíždění i plnou čáru. Ohrozil tím protijedoucí školní autobus. U vsetínské firmy už skončil.

"Dneska s ním byl rozvázaný pracovní poměr. Se tím zabývá česká i německá policie a my s nimi spolupracujeme," řekl v úterý jednatel společnosti Miroslav Vítek.

Související obsah

Problémem je podle některých šoférů nedostatek řidičů. Kvůli tomu často usedají za volant lidé s minimálními zkušenostmi bez jakékoliv praxe.

Tragicky před lety skončila jízda nezkušeného devatenáctiletého šoféra na D1. Kličkoval mezi auty a nakonec havaroval. Výbuch benzínu tehdy zničil asfalt a ohrozil desítky lidí. Škody šly do milionů.

Počet nehod zaviněných řidiči náklaďáků každým rokem stoupá. Loni zemřelo kvůli chybě profesionálního řidiče 56 lidí.

Řidičský průkaz na kamion mohou získat lidé od 21 let. V případě absolvování delšího školení, které trvá 280 hodin, ale mohou za volant usednout už čerstvě plnoletí řidiči.

Související obsah

Ještě před rokem 2000 museli mít řidiči kamionu minimálně dvouletou praxi na menších nákladních autech. Nově ministerstvo dopravy plánuje řidičák na zkoušku.

"Jedná se o stav, kdy po dobu dvou let od získání řidičského průkazu má dotyčný řidič pouze 6 bodů namísto obvyklých dvanácti," vysvětluje mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Lukašík.

Má to být nástroj, který sníží podíl mladých řidičů na tragických dopravních nehodách.

pez, Vladimír Hoť, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události