Herec

Slavný herec čelí žalobě. Prý prodal falešné Porsche za 35 milionů

Slavný herec čelí žalobě. Prý prodal falešné Porsche za 35 milionů
Zdroj: Profimedia / Gooding & Company

Americký herec Jerry Seinfeld (64) je nejen skvělý komik, ale taky nadšený sběratel vozů značky Porsche. Kvůli jednomu z historických sporťáků se však dostal do velkých problémů. Před třemi lety ho v aukci prodal v přepočtu za téměř 35 milionů korun, jenomže teď čelí žalobě, podle které byl Speedster z roku 1958 padělaný.

Jerry Seinfeld se proslavil svojí vlastní show a mnoha rolemi ve filmech i komediálních seriálech. Ve světě aut je ale známý i jako sběratel – jeho sbírka vozů značky Porsche je legendární.

Zdroj: Profimedia

Herec se občas rozhodne některý ze svých vozů prodat v aukci. A je to vždycky sláva, jeho kousky patří k těm nejvzácnějším. "Tyto automobily mají vždy nejvyšší kvalitu a rodokmen," říká i David Gooding, prezident známe aukční společnosti Gooding & Company.

Seinfeld tvrdí, že na prodeji aut nechce zbohatnout. "Nikdy jsem koupil auto jako investici," říká. "Mám rád auta. Ale občas je třeba některá z nich poslat zpátky do světa, aby si je mohl užít i někdo jiný," vysvětluje občasné výprodeje.

Související obsah

Jenomže teď čelí žalobě, která tvrdí úplně něco jiného. Prý vydělal v přepočtu skoro 35 milionů korun na prodeji falešného auta.

V březnu 2016 během aukce Gooding & Company na Floridě prodával část své sbírky, mezi vozy bylo i Porsche 356 A 1500 GS/GT Carrera Speedster z roku 1958.

To je skutečná lahůdka původně určená pro závodní tratě, takže má řadu odlehčených hliníkových dílů, speciálně upravené dveře, sedačky i jejich upevnění a také některé detaily na karosérii.

Společnost Fica Frio, která auto vydražila, ale tvrdí, že vůbec nejde o slibované GS/GT a že Seinfeld úmyslně zkreslil původ auta. To prý naznačil nejdřív prodejce historických modelů Porsche a později domněnku údajně potvrdilo vyšetřování, o které teď firma opírá svoje nároky.

Cílem žaloby je zrušení prodeje. Seinfeld by tak dostal auto zpět a musel by kupujícímu vyplatit pořizovací cenu i náhradu škody.

Žalobce tvrdí, že mu Seinfeld loni v červnu nechal na záznamníku vzkaz s omluvou a slibem, že vrátí peníze. To se ale nikdy nestalo.

Podle Seinfeldova advokáta herec pouze v dobré víře pomáhal firmě Fica Frio dostat se celé věci na kloub. Požádal prý o důkazy, které by obvinění podložily. “Společnost ale Jerryho žádost ignorovala a místo toho podala povrchní žalobu. Za prodej je zodpovědná aukční společnost Gooding & Company, nicméně Jerry je ochoten udělat to, co je správné a spravedlivé. Původ auta by měl v první řadě posoudit nezávislý odborník. Jsme přesvědčeni, že soud bude stejného názoru,“ uvedl advokát Orin Snyder pro internetový magazín TMZ.

Související obsah

Zmíněný vůz měl certifikát pravosti od Porsche a prošel rukama expertů Gooding & Company, kteří před aukcí ocenili renovaci auta. Seinfeld ale nezná celou historii vozu, koupil ho prostřednictvím makléře. Motor byl kdysi vyměněn ze stejného vozu s jiným číslem podvozku, ale to je podle odborníků u závodních aut běžné a na hodnotě vozu to nic nemění. Nicméně prokázat přesný původ je u takto vzácných závodních automobilů z 50. let obtížnější, než se zdá, upozorňuje automobilový magazín Jalopnik.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události