Autoveterán

Garáž snů! Neuvěřitelná sbírka z nejlepších časů je na prodej

Garáž snů! Neuvěřitelná sbírka z nejlepších časů je na prodej
Zdroj: Tim Scott Fluid Images / RM Sotheby's

Ohromující soukromá sbírka 140 youngtimerů z osmdesátek a devadesátek je na prodej. Aukční síň RM Sotheby's klenoty pamatující skvělé časy automobilismu rozprodá příští rok během čtyř aukcí v USA a Velké Británii.

Podle mnohých fanoušků se v 80. a hlavně v 90. letech minulého století vyráběla ta nejlepší a nejkvalitnější auta vůbec. V téhle soukromé sbírce jich je hned 140! Včetně nejžádanějších modelů značek Mercedes-Benz, BMW, Ferrari, Porsche či Honda. Garáž snů je teď na prodej.

Úplný seznam 140 vozů ještě nebyl zveřejněn, ale jsou na něm japonská, americká, a hlavně evropská auta. Pro lepší představu: 34 mercedesů, 27 bavoráků, 12 vozů značky Rolls-Royce, 11 bentley, osm jaguarů, osm porsche, čtyři vozy značky Aston Martin, jedno audi, mezitím pár morganů a lotusů, sedm ferrari, dva renaulty a lamborghini...

Nestačí? Pak jsou tu japonské vozy značek Nissan, Acura, Mazda, Toyota a Mitsubishi či americké cadillacy a chevrolety. Prostě paráda...

Celou kolekci aukční síň rozdělí na čtyři části. Během příštího roku bude auta postupně nabízet na aukcích v Paříži, Amelia Island a Fort Lauderdale na Floridě a v německém Essenu. První bude pařížská aukce na začátku února, kde se má objevit dvacítka vybraných kousků.

"V téhle sbírce je snad každé auto, o kterém mladí v 80. a 90. letech snili," říká Gord Duff ze společnosti RM Sotheby's.

Související obsah

Tak třeba: BMW Alpina B7 Turbo S z roku 1982, Renault R5 Turbo z roku 1985, o čtyři roky mladší Mercedes-Benz 500SEC AMG 6,0 Widebody, Porsche 928 GTS z roku 1992, BMW 850CSi, z roku 1994, Toyota Supra ze stejného roku v perfektní kondici, Nissan 300ZX Twin Turbo...

Všechny vozy mají poměrně málo najeto a jsou ve skvělém stavu. Samozřejmě tomu odpovídají ceny. Nejlevnější auta se začnou prodávat v přepočtu kolem 2 milionů korun, ty nejdražší budou mít vyvolávací cenu pětkrát vyšší.

Mezi mladšími kousky, které sbírka taky obsahuje, je třeba Ferrari Superamerica z roku 2006, jedno z pouhých 43, které dostaly manuální převodovku. No a za to chce aukční síň dostat v přepočtu až 15 milionů.

Související obsah

Není jasné, komu sbírka patří. Podle RM Sotheby's jde skutečně o jednoho sběratele, který alespoň prozatím zůstává anonymní. Jde o auta, která obdivoval v mládí a teď se o ně prý chce podělit. "Jsme nadšení, že můžeme nabízet tuto jedinečnou rozsáhlou sbírku jménem nadšeného majitele," dodává aukční společnost.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události