Autoservis

Čistíte auto od sněhu? Tato častá chyba se může zbytečně prodražit!

Čistíte auto od sněhu? Tato častá chyba se může zbytečně prodražit!
Zdroj: Mediafax

Dost drahá a nutno říct že i zbytečná oprava v servisu hrozí řidičům, kteří podcení čištění svého auta od čepice sněhu. Řada z nich dělá zdánlivě neškodnou a poměrně častou chybu: při odstraňování těžké vrstvy sněhu z předního skla si pomáhá stěrači.

Řidič má povinnost před jízdou pořádně očistit svoje auto od námrazy a sněhu. Musí mít volný výhled z vozu, ale taky by měl mít čistou karosérii, střechu, poznávací značky. Jinak mu hrozí pokuta 2000 korun. Tak praví zákon.

Nedělní přívaly čerstvého mokrého sněhu vytvořily na autech těžké čepice, košťata, lopaty a škrabky jsou v plné permanenci. Mnozí řidiči si ale povinnou práci všelijak usnadňují a snaží se ji urychlit, a to se vůbec nemusí vyplatit. Odborníci varují před docela častou chybou: Nepoužívejte k odstraňování těžkého sněhu z předního skla stěrače!

Související obsah

Je dost pravděpodobné, že kvůli tomu budete muset dříve či později do servisu. A nebo vytáhnout vlastní nářadí a zbytečně strávit čas nepříjemnou opravou. Tak či tak vás čekají zbytečné náklady v řádu stovek až tisíců korun.

Váha sněhu či mokré břečky posazené na lištách je pro stěrače příliš těžká, varuje jeden z předních výrobců stěračů, společnost Trico.

Když zapnete takto přetížené stěrače, může se poškodit mechanismus, který je pohání. Ať už jde o poškození dílů, které převádějí otáčení elektromotorku na cyklický pohyb stěračů, nebo o samotný motorek. Extrémní zatížení může ohnout i lišty nebo ramena stěračů, které už pak nebudou pracovat správně.

A co znamenají špatně fungující, pomalé nebo úplně zaseknuté stěrače v hustém sněžení? To si dovedete představit sami.

"Ze všech částí vozidla, které jsou vystaveny opotřebení, jsou stěrače možná nejvíc křehké,“ řekl manažer značky Trico Sam Robinson pro Daily Mail. "Pokud se budete pokoušet stěračem odstranit vrstvu sněhu, můžete přetížit celé rameno a motor stěrače, může dojít k prasknutí spojů či spálení elektromotoru,“ upozornil.

Výměna mechanismu stěračů je nepříjemná práce – u moderních aut není systém moc dobře přístupný. Díly, ramena a motorky stojí i několik tisíc korun. K tomu připočtěte práci v servisu. Vychází z toho hodně vysoké a zbytečné náklady.

Související obsah

Robinson varuje i před spouštěním stěračů, které jsou ke sklu přilepené mrazem: "Použitím stěračů k odstranění námrazy si můžete vážně poškodit lištu stěrače. To může vést až k poškození skla a dalším vysokým nákladům!“ Majitelům aut s automatickou aktivací stěračů raději doporučuje při parkování přepnout páčku do jiné polohy, aby se stěrače po zapnutí zapalování nezapnuly samy ještě před tím, než bude sklo čisté.

Stěrače patří mezi nejdůležitější bezpečnostní výbavu každého auta, přitom je to extrémně zatěžovaný díl a zimní přetížení nemusí vydržet.

Takže raději nasaďte rukavice a vezměte do rukou smetáčky a škrabky...

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Autoservis

Důležité Události