Počasí

Ujeďte zbytečným problémům. 10 tipů, jak v pohodě jezdit na sněhu

Ujeďte zbytečným problémům. 10 tipů, jak v pohodě jezdit na sněhu
Zdroj: HZS Plzeňský kraj

Na českých silnicích už je to tradice: Každé vydatné sněžení způsobí na silnicích výrazné komplikace. Jak v tomto počasí řídit bezpečně? Máme pro Vás 10 tipů pro jízdu na sněhu.

Přívaly sněhu zkomplikovaly život řidičům naposledy v neděli, do konce zimy nás může čekat ještě několik podobných dnů. Jak se vyhnout problémům? Buďte připraveni.

1. Pokud je to možné, vyhněte se cestování v extrémním počasí. Pro správné rozhodnutí, zda vyjet, či ne, zkontrolujte předpověď pro celou trasu a dobu vaší cesty. Užitečné informace má například aplikace Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Související obsah

2. “Pokud se už v kalamitní situaci rozhodnete řídit, pečlivě si naplánujte trasu. Snažte se vyhnout cestování po vedlejších silnicích, ty bývají hůř nebo později udržované než hlavní tahy. Zkontrolujte také, kde máte po trase nejbližší čerpací stanice,” radí Pavel Foltýn z AutoESA.

3. Pokud žijete v oblastech s vydatným sněžením, vozte s sebou ve voze základní zimní vybavení. Není sice povinné, ale může vám nebo někomu jinému pomoci v nouzi. Do takové výbavy patří lopatka, smeták s dlouhou rukojetí, škrabka na led, rozmrazovač ve spreji, sněhové řetězy nebo návleky na kola a startovací kabely. Může se hodit i vlečné lano.

4. Než vyjedete, měli byste odstranit veškerý sníh z vozu. Hlavně z kapoty a ze střechy, aby vám sníh ve vyšší rychlosti nezakryl výhled.

Související obsah

5. Na sněhu byste se měli rozjíždět s citem a vyhýbat se vysokým otáčkám motoru. Abyste zamezili prokluzování kol na kluzké vozovce, je lepší dříve řadit na dvojku než nechat kola prokluzovat na jedničku.

6. Jízda na sněhu vyžaduje odpovídající rychlost. Příliš rychlá jízda může způsobit ztrátu kontroly, zatímco při příliš pomalé jízdě může auto ztratit setrvačnost a nevyjede s vámi ani do malého kopce.

Související obsah

7. Nezapomeňte na to, že brzdná dráha může být na sněhu a ledu až desetkrát delší než normálně. To je potřeba vzít v úvahu při dodržování bezpečné vzdálenosti.

8. Před zatáčkou, do které nevidíte, raději zpomalte, abyste mohli včas reagovat na nenadálé situace a vyhnuli se prudkému brzdění a nebezpečí smyku, Pozor ale na prudké zpomalení, které může způsobit smyk.

Související obsah

9. Ujistěte se, že máte plně nabitý mobilní telefon a číslo na asistenční službu z povinného ručení. “Asistenční služby jsou dnes běžnou součástí povinného ručení a fungují velmi dobře ve všech případech nehody, poruchy nebo i jiné nenadálé události,” radí Pavel Foltýn z Auto ESA.

10. Vezměte si zásoby, které vám pomohou v případě, že se uvíznete. Hodit se vám může láhev vody, občerstvení, teplé oblečení nebo deka. Vezete-li děti, určitě ocení nějakou hru nebo třeba film na tabletu.

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události