Mallorca

Dovolenkový ráj bez nafty i benzínu. Mallorca chce jen elektromobily

Dovolenkový ráj bez nafty i benzínu. Mallorca chce jen elektromobily
Zdroj: Profimedia

Poslanci nechtějí na Baleárských ostrovech auta se spalovacími motory! Tamní parlament vyhlásil na rok 2025 konec nových dieselů a o deset let později i vozů spalujících benzín. V rámci boje se změnami klimatu mají dostat jednoznačnou přednost elektromobily.

Mallorca, Ibiza, Menorca, Formentera... Středomořské Baleáry, na které každé léto míří stovky tisíc turistů, se nejspíš stanou oázou elektromobilů. Poslanci tamního parlamentu v pondělí schválili zákon, který začne z ostrovů postupně vytlačovat auta se spalovacími motory. Informuje o tom Mallorca Magazin.

Od 1. ledna 2025 nebude možné dovézt a přihlásit na ostrovech žádné naftové osobní auto, o deset let později už ani benzínové vozy. Do roku 2035 mají prodloužený limit i dieselové dodávky a náklaďáky.

Související obsah

Nejdřív tak přijdou na řadu půjčovny, které vydělávají velké peníze na turistech. Při pravidelném obnovování vozového parku budou muset vsadit na elektromobily.

S výměnou mají začít už příští rok, kdy mají tvořit elektrické vozy alespoň dvě procenta jejich flotil (původní návrh zněl na 10 %). Během následujících 15 let se podíl postupně zvýší na 100 %.

Související obsah

Postupně se zákonu budou muset přizpůsobit místní obyvatelé a turisté, kteří si zvykli na Baleáry přejíždět z pevniny trajekty i se svými vozy. Od roku 2050 má platit absolutní zákaz spalovacích motorů na baleárských silnicích, ale i v celém Španělsku.

Baleárská vláda chce dát jasnou přednost elektromobilům. I proto má do roku 2025 vzniknout na ostrovech 1000 nových nabíjecích stanic. Hotelům a autopůjčovnám chce na ně baleárská vláda rozdělit 8,5 milionu eur.

V rámci boje se změnami klimatu a závislostí na fosilních palivech chystají na Baleárech i další opatření. Od roku 2025 musí být všechna svítidla na veřejných místech opatřena úspornými žárovkami, vícepodlažní parkoviště a nové budovy o rozloze větší než 1000 čtverečních metrů musí být vybaveny fotovoltaickými systémy, zavírat se budou elektrárny, které nevyrábějí z obnovitelných zdrojů. Už v lednu na ostrovech zakázali jednorázové plasty.

Odhaduje se, že 35 % emisí CO2 na Baleárských ostrovech pochází ze silničního provozu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události