Ministerstvo dopravy

Autoškoly chtějí tvrdší testy! Ministerstvo ale plánuje jiné změny

České autoškoly si stěžují na málo přísné testy u zkoušek na řidičák. Otázky má na starosti ministerstvo dopravy a podle asociace autoškol se je studenti prý lehce nabiflují, nechodí ani na hodiny teorie a nezískají správné návyky. Ministerstvo dopravy ale žádné změny v testech v nejbližší době neplánuje, chystá na mladé řidiče jiná opatření.

Sednout si doma k internetu, otevřít si webové stránky ministerstva dopravy a "biflovat" se pouze správné odpovědi - právě tak se podle autoškol učí studenti na závěrečnou teoretickou zkoušku.

U testu pak jen strojově zaškrtávají správné možnosti. Se skutečným učením teorie to podle autoškol nemá nic společného.

"Dlouhodobě upozorňujeme na problematiku vzdělávání řidičů. Bohužel se dostáváme do situace, kdy žáci v autoškolách se příliš neučí teoretickou přípravu, protože závěrečná zkouška je v dnešní době výrazně jednoduchá," říká Aleš Horčička, místopředseda Asociace autoškol ČR.

Podle autoškol je otázek v testech málo, což učení nazpaměť zjednodušuje. Většinou jsou navíc správné ty nejdelší odpovědi.

V Česku neprojde u teoretického testu každý pátý uchazeč o řidičský průkaz. Například v Německu je zkouška těžší: "propadne" téměř 40 procent uchazečů.

Související obsah

Současný způsob testů prý nenutí studenty autoškol, aby  skutečně znali pravidla. Začínajícím řidičům to pak na silnicích chybí. "To, co by bylo potřeba, jejich konkrétní reakce v konkrétních dopravních situacích," vysvětluje majitel autoškoly Ondřej Horázný.

Podle ministerstva ale dnešní testy pokrývají všechna potřebná témata. "V dohledné době testy neplánujeme měnit, pokud bychom je v budoucnu měnili, zaměříme se například na modernější trendy ve vzdělávání řidičů a také na vetší interaktivitu testů," řekla Lenka Rezková, mluvčí ministerstva dopravy.

Související obsah

Změnu ministerstvo neplánuje, přestože poslední dobou u nás stoupá počet nehod mladých řidičů. Podle ministerstva má trend zastavit například plánované zavedení řidičáku na zkoušku.

reg/Lucie Linhartová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Ministerstvo dopravy

Důležité Události