Nehoda

Jeden mrtvý "stojí" 20 milionů. Nehody přijdou na 70 miliard ročně!

Jeden mrtvý "stojí" 20 milionů. Nehody přijdou na 70 miliard ročně!
Zdroj: TN.cz

Dopravní nehody na českých silnicích způsobí každý rok mnohamiliardové škody. V roce 2017 byly ekonomické ztráty poprvé vyšší než 70 miliard korun. Výši ztrát vyčíslili odborníci z Centra dopravního výzkumu (CDV). Jeden lidský život "má hodnotu" 20 milionů.

Při dopravních nehodách v roce 2017 zemřelo na českých silnicích 577 lidí, 2286 bylo zraněno těžce a 24.719 lehce. Celkové ztráty z dopravní nehodovosti byly 72,7 miliard korun.

Ekonomický dopad dopravních nehod počítají experti CDV podle vlastní certifikované metodiky. "Finální výpočet za rok 2017 mohl být dokončen až po kalkulaci všech nákladových položek vstupujících do výpočtu, které bylo možné finančně vyčíslit až v tomto roce," vysvětluje Ondřej Valach, specialista CDV na výpočet ztrát z dopravní nehodovosti.

Související obsah

Do výsledku jsou započítány přímé náklady na zdravotní péči, zásahy hasičů, záchranářů, policie,a hmotné škody včetně nákladů pojišťoven. Ale počítají se i nepřímé náklady: sociální výdaje, odškodnění pro oběti nehod, dopady na produkci. "Stát přichází o hospodářský přínos zraněné nebo usmrcené osoby a naopak musí investovat do jejího zdravotního a sociálního zabezpečení. Proto zde hovoříme o celospolečenských ztrátách," upřesňuje Alena Vyskočilová, vedoucí Oblasti hodnocení bezpečnosti a strategií CDV.

Jaké jsou tedy výsledné ztráty vyčíslené výpočtem expertů?

Když čísla vynásobíme počtem dopravních nehod a rozdělíme je podle určitého typu zranění, vyšplhá se celková ztráta za rok 2017 na více než 72,2 miliardy korun.


Vyčíslení loňských nehod bude ještě horší, vždyť rostl počet mrtvých (565), těžce (2465) i lehce zraněných (25.215). "Dopad ztrát z dopravní nehodovosti na pozemních komunikacích je velmi výrazný, a to jak na samotné viníky a oběti nehod, tak v podstatné míře na stát a pojišťovny," dodává CDV.

Státní kasu nehody v roce 2017 stály necelých 8 miliard, což je 11 % z celkových ztrát. Dělí se o ně ministerstvo zdravotnictví (částečně hradí náklady na zdravotní péči), ministerstvo vnitra (hradí zásahy policie, podílí se na úhradě nákladů hasičů), ministerstvo spravedlnosti (náklady na soudní řízení), ministerstvo práce a sociálních věcí (vyplacené sociální výdaje z nemocenského a důchodového pojištění) a z malé části i ministerstvo dopravy (škody způsobené na komunikacích).

Související obsah

Výše celkových ztrát z dopravní nehodovosti poskytuje přehled o tom, kolik dopravní nehody stojí stát, potažmo občany.

Zároveň má být podkladem pro vyhodnocení efektivnosti dopravně-bezpečnostních opatření a strategií. Ty se u nás v poslední době vůbec naplňovat nedaří a počet obětí nehod neklesá a Česko se v mezinárodním srovnání propadá stále hlouběji pod průměr EU.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Nehoda

Důležité Události