Policie

Hloupý fenomén. Lidé si místo řízení fotí nehody, policisté zuří

Hloupý fenomén. Lidé si místo řízení fotí nehody, policisté zuří
Zdroj: Policie SR

Nedokumentujte dopravní nehody na mobily a radši se starejte o řízení a provoz. S touhle výzvou přišli slovenští policisté poté, co přistihli další řidiče, kterak místo volantu drží telefony a za jízdy pořizují snímky na sociální sítě.

Dopravní nehoda na dálnici D1 směrem na Bratislavu. Policisté jsou na místě, dokumentují havárii a snaží se místo střetu co nejdřív vyklidit, aby nevznikaly kolony. Jenomže provoz se stejně komplikuje. Ani ne tak kvůli nehodě, ale kvůli projíždějícím řidičům. Ti zpomalují a místo řízení vytahují své telefony a nehodu si fotí nebo natáčejí. Nejspíš proto, aby pak fotky a videa sdíleli na sítích a sbírali za ně lajky.

Slovenští policisté v pátek na D1 vyfotili podobných řidičů celou řadu. Několik z nich můžete vidět na policejních záběrech, všichni mají mobil v ruce, ať už v pravé nebo levé...

Zdroj: Policie SR

Podobná situace se v poslední době odehrává skoro u každého střetu. A to i na našich silnicích.

Zdroj: Policie SR

Policisté proto před tímto nešvarem řidiče varují. “Vyzýváme řidiče, aby v podobných případech věnovali svojí pozornost řízení. Pokud to situace v silničním provozu nevyžaduje, nesnižujte rychlost jízdy a v žádném případě nefotografujte a nenatáčejte vzniklou událost na mobil,“ vzkázali šoférům rozčílení slovenští policisté. Ti naši by se mohli pod takovou výzvu klidně podepsat.

Související obsah

Za držení mobilu přijde vyfoceným řidičů pokuta. Na Slovensku je základní sazba 120 eur (přes 3000 korun). V Česku hrozí bloková pokuta na místě maximálně 1000 korun, v přestupkovém řízení pak 1500 až 2500 korun plus dva trestné body.

Související obsah

Přitom používání telefonu za volantem je podle statistik třetí nejčastější přestupek a taky velmi častá příčina dopravních nehod.

V jiných evropských státech jsou proto mnohem tvrdší než u nás. Například v Německu za používání telefonu při jízdě hrozí řidiči pokuta až 200 eur (přes 5000 korun), 2 trestné body a k tomu i měsíční zákaz řízení. V Itálii je maximální sankce dokonce 646 eur (skoro 17 tisíc korun!) plus zákaz řízení až na dva měsíce. Vysoké postihy hrozí v Nizozemsku, Velké Británii (okolo 230 euro) i Španělsku (200 euro).

Související obsah

I v Česku by ale měly postihy brzy přitvrdit. Ministerstvo dopravy v chystané novele silničního zákona navrhuje až desetitisícovou pokutu a čtyři trestné body.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události