Dopravní nehoda

Zranění, o kterém měsíce nevíte! Stačí špatně nastavená opěrka

Vědci a dopravní experti varují před špatně nastavenými opěrkami hlavy v autech. Stačí i drobná dopravní nehoda a dochází k tzv. bičovému traumatu. Účastník nehody to přitom nejdřív vůbec nevnímá, pak se u něj ale objeví bolest.

Stačí drobná nehoda, náraz zezadu účinek ještě více násobí. Lékaři tomu říkají bičové trauma. "To je situace, která vzniká při 60 až 70 procent dopravních nehod," říká expertní tinnitolog Aleš Hahn. V míše dojde k mikrotrhlinám a zdánlivá banalita může po letech vyústit až v neléčitelné postižení. V Evropě se takto poraní každý rok až půl milionu lidí.

"Není to žádná věda. Jde o to nastavit si opěrku hlavy tak, aby horní konec byl zhruba na úrovni temene hlavy a odstup zátylku by měl být maximálně pět centimetrů," tvrdí dopravní expert Roman Budský.

Zranění vzniká už při rychlostech od 25 km/h. Celé se to přihodí v řádech setin sekundy. Lidé často netuší, že bičové trauma prodělali a hledají vinu jinde, třeba i po letech. Podle Budského to svádějí třeba na špatné sezení u počítače nebo prochladnutí.

"Ti lidé nemají žádné problémy," upozorňuje Hahn. "A ty potíže se objeví s horizontem šest až 12 měsíců později. Od bolestí hlavy až k poruchám rovnováhy, spánku, sluchu, chování. Dvojité vidění. Bývají i polykací potíže, závratě," vysvětluje.

Související obsah

Při bičovém efektu se zhmoždí čelní i týlní část mozku, ale daleko více je namáhána mícha. Mikrozranění lze odhalit pouze pomocí speciální plošiny. Řada lidí se k němu dostává, až když je pozdě. "Tam dojde k trhlinkám, které nemusí být diagnostikovatelné běžným vyšetřením, výpočetní tomografií nebo magnetickou rezonancí," říká Hahn.

Lékaři se pak podívají do minulosti a zpravidla zjistí, že kdysi potížím předcházela dopravní nehoda. Ohroženější jsou vyšší lidé, ženy, které mají slabší svalstvo na krku, a řidiči, protože v době nehody mívají hlavu vytočenou. A také spolujezdci vzadu, kteří si často kvůli prosbám řidiče, jenž hůř vidí do zpětného zrcátka, opěrku nevytáhnou.

Ivan Berka/mj, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Dopravní nehoda

Důležité Události