Registr vozidel

Registr vozidel bude chytřejší. Řidiče upozorní na hrozící problém

Registr vozidel bude chytřejší. Řidiče upozorní na hrozící problém
Zdroj: Profimedia

Nepamatujete si, kdy vám končí technická? Netušíte, kolik jste posbírali trestných bodů? Úřady konečně umí informovat řidiče na dálku. Ale nové služby nejsou pro každého. Je potřeba splnit zásadní podmínku.

Majitelům aut, kterým končí platnosti pravidelné technické prohlídky, přijde dva měsíce předem upozornění. Praktickou službu pro motoristy zavádí registr vozidel. Ale pozor, není to pro každého, úřad umí zprávu doručit jen lidem, kteří vlastní datovou schránku.

Novinku registr spouští od začátku dubna. “Registr vozidel bude nově automaticky informovat zprávou do datové schránky, že ve lhůtě 60 dnů končí platnost pravidelné technické prohlídky. Každý provozovatel vozidla s datovou schránkou tedy dostane informaci o datu, do kdy musí vozidlo přistavit na pravidelnou technickou prohlídku,“ upřesňuje mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková.

Související obsah

Rozšířily se tak funkce pro majitele datových schránek, kteří se mohou také prostřednictvím Portálu občana dozvědět, do kdy jim platí řidičák nebo jaký je aktuální stav jejich bodového konta.

Značky pro elektromobily

Registry vozidel začínají od 1. dubna také přijímat žádosti o speciální registrační značku pro elektromobily a další auta s alternativními pohony.

“O registrační značku s označením “EL“ mohou požádat majitelé vozidel na elektrický, hybridní (jejichž hodnota emisí CO2 je nejvýše 50g/km) nebo vodíkový pohon. Vydání této registrační značky bude zdarma. Lhůta pro vydání je do patnácti dnů od podání žádosti,“ popisuje Rezková.

Související obsah

Majitelé elektromobilů jsou osvobozeni od placení silniční daně, odběr elektřiny pro dobíjení automobilů nepodléhá spotřební dani. A majitelé označených “ekologických“ vozů mají i další výhody na místní úrovni – například v některých městských částech Prahy mohou v placených parkovacích zónách parkovat zdarma.

“Akční plán čisté mobility také do budoucna počítá s tím, že by uživatelé elektrických vozidel byli osvobozeni od placení dálničních poplatků a že by mohli například využívat vyhrazené jízdní pruhy ve městech. Ministerstvo dopravy bude spolu s ministerstvy životního prostředí a průmyslu apelovat na města, aby využila možnosti, kterou jim zavedení nové speciální registrační značky pro elektrická vozidla nabízí,“ dodává Rezková.

Zavedení registračních značek pro elektromobily je součástí novely zákona o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, která platí od 1. října 2018. Kvůli přípravě systému objednávání, výroby a distribuce je možné speciální značky objednávat až nyní.

Změna registrační značky není povinná, bude vždy záležet na majiteli vozidla, zda si na něm ponechá klasickou registrační značku, nebo si zažádá o vydání speciální.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události