Dálnice

Zmizí lesy podél dálnic? Už žádné stromy, vyhlašuje ŘSD!

Ředitelství silnic a dálnic chce jednat s majiteli lesů kolem dálnice D1. Půjde o to, aby se už nikdy neopakovala situace z minulého týdne, kdy větrem polámané stromy dálnici na několik hodin uzavřely. A podle ŘSD by bylo nejlepší, kdyby se v budoucnu kolem dálnic už stromy vůbec nevysazovaly.

Větrem polámané stromy ležely na dálnici D1 nedaleko Měřína. Provoz na Brno se tam kvůli tomu ve čtvrtek odpoledne úplně zastavil. Šlo o bezpečnost řidičů. Nalomené byly i další stromy a než se je podařilo odstranit, D1 stála celou noc, skoro 15 hodin. Doprava na dálnici i objízdných trasách kolabovala.

V okolí dálnice jsou ale i další místa kde jsou stromy po větrných poryvech nahnuté, nebo dokonce nalomené, a tudíž stále nebezpečné. Řidiči oslovení reportéry TV Nova si myslí, že by se stromy u dálnice měly vykácet. Jenže vykácet riziková místa je podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) problém. A to i v ochranném pásmu, které sahá sto metrů na obě strany od okraje vozovky.

"Buď narážíme na nesouhlas vlastníků pozemků, které jsou podél dálnice, nebo narážíme na nesouhlas orgánů životního prostředí," řekl TV Nova mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

ŘSD teď chce prosadit změny tak, aby už stromy okolo dálnic neohrožovaly řidiče. U již postavených dálnic chce mnohem důrazněji jednat s jednotlivými majiteli lesů, aby sami ta nejrizikovější místa vykáceli. U nově stavěných dálnic by pak po dohodách s ministerstvy zemědělství a životního prostředí lesy neměly alespoň v nejbližším okolí být vůbec.

"Jako nejbezpečnější opatření vidí Ředitelství silnic a dálnic, kdy po straně dálnice je svodidlo a maximálně křoviny," popsal představy ŘSD jeho mluvčí Rýdl. S křovinami podél dálnic nemá problém ani ministerstvo životního prostředí. Jednání se rozjedou už v příštích týdnech.

vbo, David Pik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Dálnice

Důležité Události