Bezpečnost

Drsné varování! Žena udělala v autě hloupou chybu, přišla o čelo

Drsné varování! Žena udělala v autě hloupou chybu, přišla o čelo
Zdroj: Gráinne Kealy

Tohle se může stát každému, kdo si chce na místě spolujezdce udělat trochu pohodlí a dá si nohy na palubní desku. Taky to občas děláte? Příběh pětatřicetileté ženy z Irska vás možná odradí.

Je to drsné varování. O to lépe by mohlo zapůsobit.

Gráinne Kealy zažila před lety brutální autonehodu. Jela s přítelem na vánoční nákupy, ale jejich auto dostalo smyk a nabouralo do zdi. Přestože jeli rychlostí klem 60 km/h a měli zapnuté pásy, následky byly děsivé.

Gráinne totiž měla v tu chvíli nohy natažené na palubní desce, vystřelený airbag jí vrazil kolena rovnou do tváře a náraz jí rozlámal kosti v obličeji, píše web zpravodajské televize Sky News. Žena přišla dokonce o část lebky. Bylo jí 22 let.

Související obsah

Po více než deseti letech se rozhodla o svůj příběh podělit. Dokonce na sociálních sítích sdílela drsné fotky z doby, kdy musela žít bez čela. "Poučte se z mé chyby," vyzývá Gráinne.

Upozorňuje na to, jaké následky může mít nebezpečný způsob sezení na místě spolujezdce. Zároveň vybrala ze sociálních sítí několik snímků, kterými se na internetu chlubí známé celebrity - Selena Gomez, Connor McGregor, Kim Kardashian, Lady Gaga, Maggie Gyllenhaal a další. Všechny mají na fotkách nohy natažené na palubní desce. Záběry pak sdílejí s miliony fanoušků. "To mě děsí. Vím, že s tím moc nemůžu, ale cítím, že to musím zkusit," vysvětluje Gráinne, proč se rozhodla svůj příběh zveřejnit.

Po nehodě bojovala o život, měla mnohočetné zlomeniny, z lebky ji unikal mozkomíšní mok, přišla o dva zuby. Zranění byla tak vážná, že jí chirurgové museli odstranit čelní kost. Dva roky žila bez ní, prošla si peklem.

"Nepoznávala jsem tvář, která se na mě dívala v zrcadle,“ popsala své pocity. “Prosím poslechněte mě a poučte se z mé strašlivé zkušenosti," dodala.

Související obsah

Dnes má Gráinne nové čelo díky speciální keramické náhradě kosti. Prošla si 16 operacemi, od první, která trvala 10 a půl hodiny, až po tu poslední, kterou absolvovala letos. Třináct let po nehodě vypadá díky perfektní práci lékařů skvěle. Stále trpí bolestmi, ale už se prý dají zvládat lépe.

Přiznává, že dřív měla psychologickými problémy, byla paranoidní, že ji všichni pozorují. Nechtěla chodit na veřejnost. Trvalo dlouho, než byla schopná sdílet své fotografie.

Příště, až si na místě spolujezdce budete chtít natáhnout nohu nebo obě nohy nahoru, vzpomeňte si. Každý rok se stává spousta podobných nehod, některé skončí vyraženými zuby, jiné zlomeninami nosu i nohou, ale řada z nich končí těžkým zraněním i smrtí. Přestože jsou pasažéři připoutaní.

Související obsah

Ve chvíli, kdy dojte k nehodě, nohy z přístrojové desky sundat určitě nestihnete. Stačí zlomek vteřiny - airbag podle expertů vystřelí za dvacetinu vteřiny, i mrknutí oka trvá déle. Podívejte se na simulaci takové nehody:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události