Dálnice D1

Na D1 začala oprava největšího mostu. Takhle vypadá uvnitř

Na dálnici D1 začala nejtěžší část její rekonstrukce. Opravuje se nejvyšší dálniční most u Velkého Meziříčí a štáb televize Nova byl jediný u toho. Reportér David Pik se dokonce podíval do vnitřní části mostu.

Legendární dálniční most na Vysočině je vysoký 76 metrů a 430 metrů dlouhý. 41 let starý kolos, který je největší svého druhu v Česku, však potřebuje opravu. Dostat se do něj ale není ani pro dělníky nic jednoduchého.

Do mostu je třeba se dostat žebříkem, chvílemi to tak připomíná horský výšlap. Uvnitř se pak nachází úzká plošina, kde je třeba si dávat pozor na hlavu. Kvůli mohutné ocelové konstrukci tam není moc místa.

Nakonec se reportér dostal až do mostové komory, tedy samotného srdce stavby.  "Toto je odvodnění mostu, příčné ztužení mostu, samotná nosná konstrukce," popsal přímo uvnitř mostu stavbyvedoucí Jiří Salava.

Související obsah

Most se pod náporem 40 tisíc aut denně prohýbá, a to až o 20 centimetrů. "Plech mostovky má deset až 14 milimetrů a nad tím úzké souvrství o tloušťce devět centimetrů. Na tom jezdí auta," vysvětlil Salava.

Dělníci budou muset dovnitř natahat po úzké plošině zhruba 60 tun oceli. "Budeme zesilovat nosnou konstrukci tím, že budeme uvnitř mostu přidávat výztuhy," dodal stavbyvedoucí.

Související obsah

Až do září se bude opravovat jedna ze dvou obřích, vedle sebe stojících mostních konstrukcí. Kvůli tomu se v červnu a červenci úplně uzavře. Veškerý provoz pak bude veden pouze po druhé polovině mostu.

Ta se pak začne opravovat napřesrok. Stát tahle kompletní rekonstrukce, která most navíc skoro o dva metry rozšíří, bude přes miliardu korun.

pan, David Pik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události