Alkohol za volantem

Hádka o půl promile: Kolik nehod způsobí “lehce“ opilí? Ne málo!

Hádka o půl promile: Kolik nehod způsobí “lehce“ opilí? Ne málo!
Zdroj: TV Nova

Návrh na prolomení nulové tolerance alkoholu na českých silnicích dál rozděluje řidiče na dva nesmiřitelné tábory. Znamenala by tolerance 0,5 promile větší počet nehod a obětí? Podívejte se, jak se alkohol podílel na nehodách v posledních sedmi letech.

Alkohol za volant nepatří, hlásá jednoznačně oddělení ministerstva dopravy BESIP. A přidávají se i další odborníci.

Jenže návrh na prolomení nulové tolerance a zvýšení limitu na 0,5 promile, který chtějí předložit poslanci ODS, mobilizoval i druhý tábor. Zastánci prolomení tvrdí, že jedno pivo po obědě nikoho nezabije, že “přiopilí“ řidiči nezpůsobí víc nehod, nebo dokonce, že se řidiči s menším obsahem alkoholu v krvi za volantem víc soustředí.

Související obsah

“Mezi roky 2012 až 2018 zavinili řidiči s alkoholem do 0,5 promile 1461 dopravních nehod se zraněním. Ty si vyžádaly 5️8️ obětí, 2️2️8️ těžce zraněných, 1️5️6️7️ lehce zraněných. Ekonomická ztráta byla vyčíslena na 3,6 miliard korun. Na to si rozhodně připíjet nehodláme,“ vzkazuje BESIP.

A okamžitě to na sociálních sítích zase schytává. Čísla jsou prý zavádějící. Kritici nulové tolerance chtějí vědět, jaký je podíl na celkovém počtu nehod. Ptají se, kolik jich účastníci silničního provozu s obsahem alkoholu do 0,5 promile skutečně způsobili.

Takže jsme vytáhli další čísla. Podívejte se sami:

- Za posledních 7 let policie vyšetřovala celkově 652 168 nehod. Zemřelo při nich 4165 lidí.

- Viníci, kteří měli v krvi alkohol mají na svědomí mezi lety 2012 a 2018 celkem 32 091 nehod, které měly 384 obětí.

- Účastníci silničního provozu, kteří měli v krvi do 0,5 promile alkoholu ve stejném období zavinili 3994 nehod, při kterých zemřelo 58 lidí.

Související obsah

Vloni opilí účastníci provozu způsobili 4626 nehod, tragická bilance: 62 mrtvých. Z toho řidiči, kterým policie naměřila do 0,5 promile zavinili 505 nehod se sedmi oběťmi na životech

Celkem se vloni stalo 104.764 nehod, obětí bylo 565.

Na “lehce opilé“ tak vychází zhruba půl procenta všech nehod a 1,2 ze všech obětí na životech. Přijde to někomu málo? Ano! “To teda není moc,“ komentuje na facebooku BESIPu jeden z řidičů.

“Kde vidíte všichni takový obr problém? Nebo jen odříkáváte slogany o nebezpečí alkoholu za volantem? Ne, nejsem propagátor alkoholu při řízení, jen mě štve, když někdo něco papouškuje a nespočítá si čísla,“ napsal ke statistikám další kritik.

“Dal jsem si tu práci ručně projít informace o roční nehodovosti na pozemních komunikacích ČR za ty roky, co uvádíte, a spočítat celkový počet nehod, u kterých nebyl ani jednomu řidiči zjištěn alkohol. Dopočítal jsem se k 620 086!!! To je 424x víc než těch do 0,5 ‰!!! Já bych zakázal jezdit těm střízlivým hovadům jezdit!!!“ píše dokonce jiný.

Související obsah

V průměru vychází, že viníci s alkoholem do 0,5 promile za sebou každý rok nechají víc než 8 mrtvých. To tedy rozhodně málo není...

Podívejte se na bilanci v jednotlivých letech (zdroj: Policie ČR):

2017

2016

2015

2014

2013

2012

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události