Pneumatiky

Kupujete použité pneumatiky? Podívejte se, na co si dát pozor

Kupujete použité pneumatiky? Podívejte se, na co si dát pozor
Zdroj: Profimedia

Období přezouvání na letní pneumatiky je v plném proudu. Mnoho řidičů řeší otázku, zda si koupit nové nebo použité pneumatiky. Poradíme vám, jak dobře koupit a nepřidělat si starosti.

Potřebujete letní pneu? Chcete ušetřit a rozhlížíte se po použitých? Přečtěte si, jaké jsou plusy a mínusy téhle volby.

"Koupě použitých kol a pneumatik může mít svoje opodstatnění. Například když jste koupili ojetý vůz na plechových kolech a zimních pneumatikách a chcete mu na léto dopřát parádu za rozumné peníze. Poohlédnout se na internetu po použitých litých kolech a letních pneumatikách v dobrém stavu není špatný nápad. Při troše štěstí se to může povést. Na druhou stranu je tu ale i vysoká pravděpodobnost, že ve výsledku nic neušetříte," říká Pavel Foltýn z Auto ESA.

Související obsah

Nákup od soukromé osoby

Použité pneumatiky a kola nakupujte zásadně osobně, nenechte si je posílat. Kupujte pouze rozměry, které jsou uvedené v technickém průkazu vašeho vozidla. U kompletní sady kol zkontrolujte, zda pneumatiky nahuštěné na předepsaný tlak nevykazují deformace bočnic. U litých kol zkontrolujte stav, rozteče a počet děr. Hloubka vzorku pro letní pneumatiku je min 1,6 mm. Zvažte proto, za jakou minimální hloubku dezénu jste ochotni zaplatit.

Nákup v pneuservisu

Také v pneuservisech je možné občas narazit na dobrou koupi použitých kol nebo pneumatik. Výhoda nákupu v pneuservisu spočívá v tom, že se můžete poradit s odborníkem. V pneuservisu mohou zkontrolovat stav kol a pneumatik mnohem lépe než vy sami při transakci na ulici nebo u pumpy. Pokud mají pneumatiky dobrý vzorek, jdou dobře vyvážit, mají zdravé bočnice, neuchází a stály zlomek ceny nových, pak jste pravděpodobně koupili dobře.

Související obsah

Čemu se vyhnout

Vyhýbejte se nákupu samotných pneumatik, když nemáte možnost zkontrolovat stav gumy nasazené na disk. Pneumatika může na pohled vypadat dobře, ale při nafouknutí se může objevit třeba jen malá bulka, která může být časem nebezpečná. Nekupujte neznámé značky, nemusí být u nás schválené. Mohou být dovezené odkudkoliv. Prozkoumejte rok výroby a nekupujte pneumatiky starší pěti let.

Rada na závěr

"Nabídku vždy porovnejte na internetu s možností nákupu nového obutí. Jedině porovnáním s cenami nových a schválených pneumatik můžete posoudit, zda děláte dobrý obchod," radí Pavel Foltýn z Auto ESA.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události