Podvodník

Předstíral, že je dopravní hlídka. Už zná trest za zneužití majáků

Iniciativní šofér, který se na pražském okruhu rozhodl suplovat práci dopravní policie, už zná trest za neoprávněné zastavení jiného řidiče a zneužití modrých majáčků. Civilní zaměstnanec Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru (GŘ HZS) dostal pokutu.

V tunelu se mu nelíbilo, že auto před ním nesvítí správně. A tak za čelním sklem neoznačeného Superbu zapnul modrý majáček a řidiče před sebou zastavil. Chtěl ho poučit, jak má v tunelu správně používat světlomety, možná měl dobré úmysly, ale rozhodně na to neměl právo.

Nešlo totiž o žádného policistu, ale jak se ukázalo o civilního řidiče zaměstnaného u Hasičského záchranného sboru. Sám se rozhodl poučovat a brzy toho litoval.

Šofér, kterého “hasič“ za špatné svícení zastavil, si vše natáčel a rozlítil se okamžitě, jak poznal, že nejde o policistu. Falešného dopraváka seřval a vyžádal si od něj doklady. Samozvaný strážce pořádku se mu nakonec omluvil a rozčilený řidič odjel.

Případ, na který na facebooku upozornila společnost Právní ochrana řidičů, se stal 8. dubna na frekventovaném pražském okruhu. Policie potvrdila, že chování civilního zaměstnance Hasičského záchranného sboru bylo za hranou zákona. Dostal pokutu 2000 korun. Navíc i další civilní hasiči GŘ HZS museli na školení, jak se v takových případech chovat.

Na použití majáků a zastavování aut nemají rozhodně právo.

“V tomto konkrétním případě nebyly pro použití zvláštního výstražného zařízení splněny zákonem stanovené podmínky, a proto byla věc projednána ve správním řízení policií,“ potvrdila pro Novinky.cz mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

Související obsah

Na další dotazy ohledně podezřelé výbavy neoznačeného vozu už neodpověděla. Není tak jasné, kolik podobných aut se skrytými majáky hasiči mají a k čemu je využívají.

“Je otázkou, zda jeho vozidlo má majáky zapsané, protože v zadní části a na bocích modré majáky absentují. Je i otázkou, k čemu by hasiči bylo neoznačené vozidlo, protože skrytý dohled asi vykonávat nemusí,“ podotýkají odborníci z Právní ochrany řidičů.

Zastavit, nebo jet dál?

Málokterý řidič v podobných případech dokáže při jízdě rozlišit, jestli se ho pokoušejí zastavit skuteční policisté, nebo podobní příliš horliví samozvanci.

Podle policie by měl řidič uposlechnout výzvy, když se i na neoznačeném vozidle objeví nápis STOP nebo POLICIE. Co říká o správném policejním postupu zákon? “Z jedoucího vozidla dávají toto znamení kýváním paže nahoru a dolu nebo vysunutým zastavovacím terčem. Policista, vojenský policista, celník nebo strážník obecní policie může z jedoucího vozidla zastavovat vozidla i rozsvícením nápisu STOP podle zvláštního právního předpisu ze směru jízdy zastavovaného vozidla, a to zepředu i zezadu.“

Související obsah

Policejní auto může řidiče stavět nejen tím, že jeho vůz předjede, ale i zezadu. V případě neoznačených policejních aut s modrými majáčky je ale situace minimálně sporná.

Podle některých právníků neoznačenému autu, ve kterém sedí posádka v civilu, zastavovat nemusíte. Tuto povinnost máte ve chvíli, kdy je jasné, že jde o policisty. “Jakmile si nejste jisti, a to je u civilního auta a policistů v civilu jaksi samozřejmé, pak opravdu zastavovat nemusíte,“ řekl před časem pro TN.cz advokát Tomáš Růžek. “Máte zastavit na výzvu policie, nikoliv na výzvu neoznačených civilistů, kterým bliká nápis STOP za černou fólií,“ dodal.

Policie doporučuje v případech, kdy si řidič není jistý, volat 158 a ověřit si, zda v místě operuje skutečná hlídka. Případně operátorovi nadiktovat i registrační značku blikajícího vozu pro ověření.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Podvodník

Důležité Události