Dopravní značka

Ježků dramaticky ubývá. Dostanou vlastní značku u silnic

Ježků dramaticky ubývá. Dostanou vlastní značku u silnic
Zdroj: Department for Transport

U nás mají podobnou značku sysli, ve Velké Británii ji budou mít ježci. Řidiče má upozornit na místa, kde je zvýšený výskyt drobných živočichů, jako jsou kromě ježků i vydry, zajíci, veverky nebo jezevci, informuje BBC.

Značky upozorňující řidiče na možný výskyt vysoké zvěře či pohyb hospodářských zvířat lze u našich silnic vidět naprosto běžně. Od roku 2016 se ale mohou používat na vhodných místech i jiné symboly než jelen a kráva. A tak je občas k vidění i dost netradiční značení.

Značku mají například žáby - označuje úseky, přes které obojživelníci migrují. Na Vysočině zase nedávno instalovali značku se syslem. Více ZDE:

Související obsah

A ve Velké Británii budou mít na značkách ježky. Podle tamního ministerstva dopravy mají vlastní značku velká zvířata i ta malá, varování před výskytem živočichů velikosti ježka ale dosud chybělo.

Značení má snížit počet střetů s drobnější zvěří a zvrátit pokles počtu volně žijících ježků.

Podle nedávných průzkumů totiž ježků v Anglii, Walesu a Skotsku dramaticky ubývá. Jejich počet se odhaduje na milion kusů, zatímco před šedesáti lety jich na stejném území žilo na 30 milionů. Jen od roku 2008 se jejich počet na venkově snížil o polovinu a ve městech o třetinu.

Řada jich skončí pod koly aut, ale na vině je i úbytek mezí a přírodních porostů v okolí cest a polí, kde mají ježci přirozené útočiště.

Související obsah

Ochránci zvířat jsou samozřejmě z nové značky nadšeni. A úřady nejsou proti - britský ministr dopravy Chris Grayling nechal vytipovat vhodná místa, kde by značky s ježkem mohly být v nejbližší době umístěny. Podle něj značení prospěje bezpečnosti silničního provozu. Ministerstvo upozornilo, že v důsledku střetu se zvěří zemřelo na britských silnicích mezi lety 2005 a 2017 sto lidí a víc než 14 tisíc osob bylo zraněno.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události