Pneumatiky

Nezničitelné pneumatiky. Auta mají za pět let jezdit bez vzduchu

Nezničitelné pneumatiky. Auta mají za pět let jezdit bez vzduchu
Zdroj: General Motors

Takto si představují budoucnost výrobce pneumatik Michelin a koncern General Motors. Firmy začaly testovat prototyp pneumatik, které nepotřebují vzduch a jsou téměř nezničitelné. Do roku 2024 prý budou schopny novinku vyrábět ve velkém.

Bez problémů přejedou obří hřeby, ochrání kola před jakoukoliv dírou v silnici a nebudou potřebovat vzduch. Michelin vyrobil pneumatiky Uptis (Unique Puncture-proof Tyre System) a GM už prototyp testuje v reálných podmínkách.

Podobných konceptů už tu pár bylo. Jenže osobní auta s nimi mohla většinou jen pomalu a opatrně popojíždět. Michelin slibuje, že tentokrát to bude jinak. Pneumatiky Uptis jsou vyrobené z kompozitního materiálu s obsahem kaučuku, pryskyřice a skelných vláken. Mají v pohodě vydržet i rychlosti povolené na dálnicích a unést nejen malé osobáky, ale i velká SUV.

Související obsah

”Jedná se o revoluční prototyp. Dokázali jsme, že tento koncept není jen sen,“ řekl výkonný viceprezident Michelinu Erick Vinesse při představování prototypu na letošním summitu Movin'On v kanadském Montrealu.

Koncern General Motors (GM) prototyp testuje na elektromobilu Chevrolet Bolt EV v americkém Michiganu. Podívejte se:

”Společnost General Motors je nadšená z možností, které Uptis otevírá, a ze spolupráce s Michelinem na této průlomové technologii,“ prohlásil senior viceprezident GM Steve Kiefer.

Novinka sice nevypadá tak dobře, jako běžné pneumatiky, nahradit to však mají praktické přednosti a prý i nižší cena. Michelin tvrdí, že jízda bude stejně komfortní jako na běžných gumách. Úplně nezničitelné pneu to nebudou, ale jak ukazují propagační videa, poškodit takovou gumu nebude rozhodně snadné. A s prázdným kolem na krajnici určitě neskončíte.

Pneumatiky vydrží déle, nebudou se ničit při podhuštění, sníží se počet defektů, a tím i náklady pro majitele vozů. A také spotřeba surovin a energií nutných pro výrobu. To povede k nižšímu zatížení životního prostředí, stejně jako menší počet vyhozených a vyřazených pneu, vzkazuje GM.

Související obsah

Michelin dodal, že pneumatiky mohou být vyráběny i pomocí 3D tisku. Technologii chrání až 50 patentů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události