Mikrospánek

Unavený řidič je jako opilý! Únava může za pětinu dopravních nehod

Vysoké teploty ve spojení s únavou, to je riziko i pro řidiče. Na silnicích přibývá nehod způsobených mikrospánkem. Podle průzkumů jde až o pětinu z celkového počtu havárií. Asi 40 procent profesionálních řidičů sedá prý za volant unavených. Odborníci přitom tvrdí, že vyčerpaný řidič se chová za volantem podobně jako šofér opilý.

Není to ani týden, co mikrospánek řidiče dodávky na Karlovarsku stál málem život motocyklistu. “Prostě mikrospánek, únava v práci, horko, přimhouřil jsem oči a viděl jsem ho na poslední chvíli,“ popsal řidič dodávky.


Zkušenosti se spánkem za volantem má i řidič Martin z Jihlavy. Nevyspalý sedl za volant a neštěstí se jen tak tak vyhnul. “Vzbudil mě až skok přes škarpu, přede mnou byl strom, tak jsem strhnul volant, skončil jsem čumákem v protisměru. Kdyby se to stalo o sekundu později, mohl jsem trefit kamion,“ řekl Martin.


“Až jedna pětina řidičů sedá za volant při únavě, u profesionálů až čtyřicet procent. To jsou neskutečná čísla a v tomto počasí to přispívá k tomu, že člověk způsobí nehodu,“ shrnul šéfvedoucí odboru služby dopravní policie v Karlovarském kraji Pavel Žíha.

Související obsah


Asociace záchranného kruhu chce právě na nebezpečí mikrospánku upozornit kampaní Ty to zvládneš. “V rámci kampaně zpracováváme záběry reálných nehod, ty pak analyzujeme a tvoříme animace dění a na nich ukazujeme, jak se to stalo, co se nemělo stát,“ řekl výkonný manažer Asociace záchranný kruh Lukáš Hutta.


Únava může až za pětinu nehod. Ospalost a zhoršená koncentrace ale přichází plíživě. Přesto si polovina řidičů myslí, že se s ní dokáže vypořádat bez odpočinku. Podle odborníků ale nepomůže ani káva, otevřená okna nebo hlasitá hudba. To vše mikrospánek pouze oddálí.

Související obsah


“Jediný recept je zastavit, tam se protáhnout, pár minut si zdřímnout, napít se a pak pokračovat,“ poradil ředitel Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje Jiří Smetana. Podle odborníků by si měl každý uvědomit, že člověk není stroj. Na rozdíl od něj tak musí odpočívat.
 

rod, Simona Šimková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události