Pravidla silničního provozu

Nástrahy na cestách za hranice: Doklady i alarm na autosedačku

Nástrahy na cestách za hranice: Doklady i alarm na autosedačku
Zdroj: Profimedia

Pokud se chystáte cestovat autem do zahraničí, měli byste si předem zjistit pár informací ohledně tamějších silničních pravidel. Ne vše je totiž stejné jako u nás. Budete-li připravení již před cestou, můžete si během ní ušetřit řadu nepříjemností.

Prázdninové cesty mají řadu úskalí - nezvyklou délku trasy, neznámé silnice, které mohou být neúměrně přeplněné, odlišnosti v dopravních předpisech. Na co si dát pozor?


Správné doklady

Chystáte-li se řídit mimo Evropskou unii, zkontrolujte si, zda nebudete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz. Ten vám vydají na úřadě jakékoliv obce s rozšířenou působností zpravidla na počkání za správní poplatek 50 korun. S sebou si vezměte platný doklad totožnosti, řidičský průkaz a jednu průkazovou fotografii.

Potvrzení k autu

Cesta firemním či vypůjčeným autem do zahraničí není jen tak. “Budete totiž potřebovat potvrzení od vlastníka, že jste k řízení auta oprávněni, a raději si vezměte i pracovní smlouvu nebo tu z půjčovny. Potvrzení by mělo být v angličtině či jiném světovém jazyku a s úředně ověřeným podpisem,“ vysvětluje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. ”Potvrzení si vezměte i v případě, že jste jednatelem společnosti nebo dokonce jedinou osobou ve společnosti. Se zahraniční policií totiž může být domluva složitá,“ upozorňuje.

Pro případ nehody

Ideální je, když proběhne celá cesta bez problémů, ale i pokud uděláte vše správně, chování druhých na silnici neovlivníte. Určitě si proto nezapomeňte s sebou vzít jednotný evropský formulář záznamu o autonehodě. V případě nehody do něj uveďte údaje o místu a času nehody, účastnících a jejich vozidlech. Dále příčinu, průběh a následky nehody. Dobré je si vše zdokumentovat fotografiemi.

Související obsah

Policii zavolejte vždy v případě zranění nebo vyšší majetkové škody, popřípadě můžete rovnou využít jednotné evropské číslo tísňového volání 112. Nepodceňujte ani sjednání asistenční služby v zahraničí, která vám pomůže nejen s dopravní nehodou, ale i s případnou poruchou.

Povinná výbava

”Povinná výbava je v evropských zemích většinou stejná jako u nás. Někde však budete potřebovat i hasicí přístroj – například v Bulharsku, Rumunsku, Řecku nebo Turecku, a pokud máte vozidlo kategorie N, tak i v Chorvatsku,“ říká Eduarda Hekšová. Užitečné informace, nejen ohledně povinné výbavy v zahraničí, lze nalézt například na webové stránce ibesip.cz.

Související obsah

Aktuální změny v pravidlech

V rakouských městech Linz a Wals testují odbočení na červenou. Zatím se však jedná pouze o německý model plechové šipky.V Chorvatsku pak ministerstvo dopravy ve spolupráci s policií zpřísnilo sankce za nejzávažnější přestupky. Jde hlavně o překročení maximální povolené rychlosti, nezastavení na červenou a telefonování při řízení bez hands-free sady.V Itálii musí být od 1. července dětská sedačka ve vozech vybavena speciálním alarmem. Toto zařízení má zabránit tomu, aby rodiče děti ve vozidle v horku nezapomněli. Povinnost se však vztahuje jen pro vozidla registrovaná v Itálii. Můžete být tedy klidní, ale pozor při pronájmu vozidla nebo zápůjčce od známého!

Na italských silnicích si dejte také pozor, pokud vezete kola - pro každé motorové vozidlo nesoucí jízdní kola vzadu na přídavném držáku platí povinnost označit tento držák výstražnou šrafovanou deskou o velikosti 50 x 50 cm. Označit je potřeba i prázdný nosič.


Mýto a dálniční známky

Využívání dálniční sítě v mnohých evropských státech je zpoplatněno, takže se neobejdete bez uhrazení poplatku. Pamatujte také na mýtné za projetí tunelů a seznam zpoplatněných tunelů před cestou zkontrolujte.

Více ZDE:


Kde vás čekají kolony?

Besip varuje, že na některých trasách do Chorvatska čekají na řidiče dopravních omezení. První potkají již v Česku na D1, D2, I/3, I/38 a I/52. Další je zdrží v Rakousku ihned za hranicemi a kolem Štýrského Hradce, ve Slovinsku probíhají demoliční práce na starých nevyužívaných mýtnicích do poloviny prázdnin a dopravní omezení řidiče letos nemine ani v Chorvatsku kolem Rijeky.Více o cestě do Chorvatska ZDE:

Související obsah


Na turisty cestující do italského letoviska Bibione čeká jedna velká komplikace těsně před cílem. Mezi městy Palmanova a Portugruaro stavbaři opravují dálnici A4 a opravy budou trvat až do roku 2021. Tedy je to velmi podobný stav jako naše modernizace D1. Důsledkem toho je velké přetížení a prodloužení čekací doby v obou směrech.Po zřícení mostu v italském Janově v srpnu 2018 je dálnice A10 stále uzavřena a výsledkem jsou dlouhé objížďky a dopravní zácpy. Motoristům, kteří nechtějí cestovat přímo do Janova Besip radí, aby se místu vyhnuli.Pro ty, kteří budou cestovat do Řecka nebo Turecka, má Besip také doporučení - vyhnout se jižnímu obchvatu E75 města Bělehrad a místo toho použít dálnici E70. Obchvat je zatím jen částečně rozšířen a zatížen těžkou nákladní dopravou a v dopravních špičkách se tam tvoří kolony.Související obsah

Pokud jedete ve směru na bulharské město Sofia, tak dálnice A4 (Nis – GÜG Kalotina) bude dostavěna nejdříve na konci tohoto roku.

Nejrizikovější dny

V letních měsících se na cesty vydává mnohem více řidičů, zároveň jde z pohledu bezpečnosti na silnicích o nejrizikovější období roku. Kromě vyšší intenzity dopravy na hlavních tazích se rovněž na komunikacích pohybuje nejvíce zranitelných účastníků provozu – motocyklisté, cyklisté, chodci. Pro prázdniny jsou typické tragické nehody z únavy a nepozornosti. Další příčinou bývá i přecenění vlastních sil a schopností.Související obsah

”V průběhu prázdnin zemřelo na našich silnicích 101 osob v roce 2017 a 119 lidí v roce 2018. Je tedy patrné, že loňské léto bylo tragičtější než rok předtím. Besip připravil kampaň Letní cesty, která řidičům pomůže v plánování trasy. Intenzivně budeme připomínat také pravidla chování v dopravních omezeních – vytváření uličky pro záchranáře a střídavou jízdu. Začátkem prázdnin spustíme kampaň zaměřenou speciálně na motorkáře,“ říká vedoucí oddělení Besip ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Za nejrizikovější víkend v celých prázdninách považují odborníci ten první srpnový (2. až 4. 8.), kdy se jede Velká cena Moto GP v Brně, Velká cena Formule 1 v Maďarsku a navíc začíná druhý turnus dovolených v největších spolkových zemích v Německu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události