Za volantem

10 úžasných evropských silnic pro nadšené řidiče. Která je ta nej?

10 úžasných evropských silnic pro nadšené řidiče. Která je ta nej?
Zdroj: Ford Europe

Kde v Evropě můžete za volantem zažít nirvánu? Automobilka Ford se několik let snažila vytipovat řidičsky nejúžasnější evropské silnice. Vznikl zajímavý videoprojekt, který spojuje úžasné cesty, přírodu a burácení motorů sportovních modelů Fordu. A která silnice nakonec zvítězila?

Kultovní Ford GT, Mustang Convertible, Bullitt, nadupaný Ford Focus RS nebo Fiesta ST postupně burácejí na horských silničkách, ženou se přes vysoké mosty, kroutí se v nekonečných serpentinách. Kolem krásná příroda a hlavně úžasný zážitek za volantem. O ten tu jde především.

Motoristický novinář Steve Sutcliffe pro evropské zastoupení Fordu natáčel ty nejzajímavější evropské silnice. Vznikl úžasný soubor videí, které jeho cesty dokumentují.

A vznikl také seznam silnic, které jsou podle Sutcliffa ty skutečně nejatraktivnější. Hodnotil samozřejmě zážitek a vzrušení za volantem, ale i povrch a kvalitu vozovky a také celkové prostředí a přírodní scenérie kolem, pohostinnost regionu nebo jídlo a pití, které mohou cestovatelé v oblasti ochutnat.

Která silnice nakonec v hodnocení zvítězila? Sutcliffe našel "nirvánu" v portugalských horách, na zakroucené N304 na severu země. Silnička dostala 57 z 60 možných bodů.

Je široká, má perfektní povrch, rytmické zákruty a poskytuje neuvěřitelné výhledy. “Nejlepší ze všeho je, že řidiči ji používají jen zřídka. Za tři dny natáčení jsme potkali maximálně 20 aut. V okolí je několik podobných cest na sever i na jih, šílená N304 je hodně zakroucená a nemusí být po chuti každému, ale pro náročné řidiče je to opravdu nezapomenutelná trasa,” hodnotí nadšeně Steve Sutcliffe, který silničku brázdil ve žlutém Fordu Focus ST.

Další body získal region na hranicích přírodního parku Alvãoza za dobré a nepředražené hotely, skvělé malé kavárny, vodopády v okolí i divokou řeku Olo - to vše dopomohlo portugalské silnici N304 k prvenství.

Podívejte se na video, které v jejích zatáčkách vzniklo. Ale určitě omrkněte i dalších devět vybraných evropských silniček, stojí to za to…Tady je TOP 10 podle Fordu:

Trasa 1: N304 v severním Portugalsku

Trasa 2: Mountain Road (Ostrov Man)

Drsnou horskou trasu na ostrově Man proslavil nelítostný motocyklový závod Tourist Trophy. Tentokrát se na ní vydal Ford Mustang Bullitt. Je to náročná zkouška řidičské zručnosti od zatáček směrem k vrcholům až po otevřené úseky kolem hory Snaefell. Neuvěřitelná jízda a fantastické okolí s neopakovatelnou atmosférou.

Trasa 3: Via Campocatino (Itálie)

Cesta z městečka Guarcino do lyžařského střediska Campocatino vede do výšky přes 1800 metrů nad mořem. V zimních měsících je plná milovníků sjezdovek, po zbytek roku je však Via Campocatino málo využívaná horská klikatice, na které se ve videu vyřádila Fiesta ST.

Trasa 4: Atlantická cesta (Norsko)

Atlantická cesta je slavná impozantní dálnice podél norského pobřeží, která přes řadu ostrůvků spojuje pevninu a okres Averøy. Silnice je nejen klikatá, ale zkroucená i nahoru a dolu. Na osmi kilometrech přetíná fjord osm mostů včetně toho nejznámějšího zahnutého. Steve Sutcliffe se po ní vydal ve Fordu GT cestou na nejsevernější závodní dráhu na světě, Arctic Circle Raceway.

Trasa 5: MA10 na Mallorce (Španělsko)

Není to jen obyčejná horská cesta. Na trase zdoláte tunely, projedete kolem jezer nebo přes skalní mosty. Uprostřed se můžete zastavit u kláštera ze 13. století. Vychutnejte si atmosféru, kterou Steve tentokrát zprostředkoval ve Fordu Focus ST.

Trasa 6: Schwarzwaldhochstrasse B500 (Německo)

Národní park Schwarzwald ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko protíná jedna z nejnáročnějších tras v Německu. Úsek silnice B500 dlouhý zhruba 40 km ale rozhodně stojí za námahu. Podívejte se, jak si ji vychutnal Focus ST TDCi.

Trasa 7: Silnice D526 a D926 ve francouzských Alpách (Francie)

Trasa dala zabrat nejednomu účastníkovi cyklistického závodu Tour de France. Zároveň ale nabízí nádherné výhledy do malebné krajiny. Až do 2000 metrů nad mořem vystoupal Ford Mustang Convertible.

Trasa 8: Silnice C462 v Katalánsku (Španělsko)

Úžasná trasa je dlouhá mírně přes 100 kilometrů. Začíná v Katalánsku a končí jižně u Andorry. Na samém vrcholku, asi 2000 metrů nad mořem, si můžete užít nezapomenutelný výhled na Pyreneje. Nepotkáte tu moc lidí, protože na tuhle cestu si troufnou jen opravdoví nadšenci.

Trasa 9: Blakey Ridge (Velká Británie)

Steve se vrací do rodné Anglie ve Fordu Focus RS, aby zkrotil náročnou trasu Blakey Ridge. Sice se nejedná o nejdelší cestu v sérii s náročným terénem plným rychlých zatáček vinoucí se krajinou plnou vřesovišť.

Trasa 10: Transfagarašská silnice (Rumunsko)

Jedna z nejpozoruhodnějších tras v Evropě je součástí 169 km dlouhé státní silnice s označením DN7C. Transfaragašské kaskády se kroutí kolem vodopádů na řece Arges, silnice tunelem protíná pohoří Fagaraš, vede kole ledovcového jezera i mezi dvěma nejvyššími horami Rumunska. Jeremy Clarkson o ní v Top Gearu prohlásil, že je to nejlepší silnice světa. Steve Sutcliffe na ni vyrazil s Fordem Mustang Fastback 5.0 V8.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události