Cestování

Autem po Česku: Tipy, kam vyrazit na originální výlet v jižních Čechách

Autem po Česku: Tipy, kam vyrazit na originální výlet v jižních Čechách
Zdroj: Toyota ČR

Snažíte se vymyslet program na prázdninový víkend nebo najít cíle pro dovolenou v Česku? Podívejte se na další díl seriálu Počesku, tentokrát z jižních Čech.

Jižní Čechy patří k těm nejkrásnějším koutům České republiky. Jak si ale ze všech místních cílů vybrat ty nejlepší? Abychom vám usnadnili práci, v dalším díle seriálu Počesku z produkce Toyoty přinášíme tipy na výlety, kam můžete vyrazit s celou rodinou a ani ty nejmenší děti se tu nebudou nudit.

Za historií i přírodou

Zámek Hluboká nad Vltavou sice patří k nejkrásnějším na světě, ale také k nejnavštěvovanějším. Pokud jste tu už byli, nebo hledáte v okolí Českých Budějovic něco trochu klidnějšího, u řeky Lužnice najdete například romantický zámek Mitrowicz z 16. století s krásnou zahradou. Dá se tu dokonce i ubytovat, pokoje jsou vkusné a stylové.

Zámek Mitrowicz v Kolodějích nad Lužnicí může být zároveň ideální základnou, odkud se dá vyrážet na další výlety po okolí. Jestli preferujete spíš krásy přírody, udělejte si procházku Židovou strouhou, která nabízí výhledy do kaňonovitého údolí. Místní divoká příroda chvílemi budí zdání, jako byste ani nebyli v Česku.

Neobvyklá architektura

Cestu do jižních Čech si určitě naplánujte tak, abyste neminuli Stádlecký most na Táborsku. Tento řetězový most v empírovém stylu původně spojoval břehy Vltavy, ale kvůli stavbě Orlické přehrady mu hrozila demolice. Nakonec byl rozebrán a přesunut na Lužnici. Dnes je národní technickou památkou.

Zamířit můžete také do Blanenského lesa. Tady se určitě stavte v Holašovicích. Tahle malá vesnička je totiž díky svým typickým stavbám selského baroka zapsaná na seznam památek UNESCO. Ujít si nenechte ani renesanční perlu italského stavitelství, zámek Kratochvíle. Najdete ho nedaleko Netolic, a čas si určitě vyhraďte i na procházku či odpočinek v místní zahradě.

Související obsah

Dětem na míru

Jestliže máte menší děti, které ještě zámky ani krásu krajiny neocení, vezměte je do Prachatic. Najdete tu Areál lesních her, což je hřiště uprostřed lesa, které potěší nejen ty nejmenší, ale určitě i vás.

Děti nadchne také Stezka korunami stromů, odkud je vidět celá přehrada Lipno. Nahoru zcela jistě poběží, když jim slíbíte, že dolů mohou sjet na skluzavce. Místní tobogan je dlouhý 52 metrů, čímž patří k nejdelším v Česku.

Související obsah

Většina dětí miluje i jízdu lodí. Zajděte nejprve do přístavu, kolem mola Marina vždy kotví ty nejkrásnější jachty. Nasedněte na přívoz, ta nejdelší trasa přes Lipno vede z Dolní Vltavice, kratší z Frymburku. Přívoz má tu výhodu, že převáží i auta - vejdete se sem dokonce i s větším autem, jako je ve videu nová Toyota RAV4.

Pokud se chcete vydat na plavbu výletní lodí, můžete ji absolvovat třeba z Týna nad Vltavou.

Autory seriálu Počesku, v němž Toyota a Lexus představují různé části České republiky, jsou David Broda a Jonáš Mejtský.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události