Filmy

10 největších ikon filmového plátna. Které auto byste zvolili vy?

10 největších ikon filmového plátna. Které auto byste zvolili vy?
Zdroj: Škoda Storyboard

Seznam deseti nejznámějších filmových aut všech dob vznikl podle průzkumu mezi motoristickými novináři a experty. Zveřejnila ho britská společnost HPI, která se zabývá prověřováním historie ojetých aut. Souhlasíte s jejich hodnocením? Které auto byste vybrali vy?

V některých filmech si auta zahrála hlavní roli - tak jako VW Brouk v několika verzích roztomilého disneyovského příběhu o kouzelném zavodním autíčku Herbiem (mimo jiné Můj auťák Brouk z roku 2005).

V dalších filmových hitech z aut udělaly ikony šílené honičky či oblíbení hlavní hrdinové - co by byl James Bond bez svého Aston Martin DB5? A kdo by neznal vytuněnou oranžovou Toyotu Supra, kterou řídil Brian O’Connor (tragicky zesnulý Paul Walker) v prvním díle Rychle a zběsile?

Experti britské firmy HPI se pokusili sestavit žebříček deseti největších automobilový ikon filmového plátna. “Samozřejmě to vyvolalo hodně debat. Ale nakonec se nám povedlo sestavit seznam úžasných aut, která si většinou každou scénu ukradla sama pro sebe a která jsou často víc zapamatovatelná než názvy filmů, ve kterých vystupují,” uvedl k žebříčku Derren Martin z HPI.

“V průběhu let jsme viděli úžasnou paletu automobilů, které ve filmech řídily hollywoodské hvězdy od Steve McQueena, Michaela Caina, Roberta de Niro po Burta Reynoldse. Další jsou spojené s postavami, jako je James Bond, nebo s celými sériemi, například Šílený Max nebo Rychle a zběsile,” doplnil.

Související obsah

Nakonec ze všech slavných aut dostal v průzkumu nejvíc hlasů ikonický Aston Martin DB5. Není to zrovna originální hodnocení, ale má svůj důvod. “Tenhle vůz, který se objevil ve filmech Goldfinger a Thunderball zahájil éru všech ikonických vozů Jamese Bonda. Jakékoliv auto, které se objeví v bondovkách, se stává legendou, ale žádnéí není tak nezapomenutelné jak kulometem vyzbrojený Aston Martin DB5,” vysvětluje Derren Martin.

Na druhé příčce se umístilo Ferrari 250 GT California 1961 z filmu Volný den Ferrise Buellera z roku 1986. Tady spíš jde o auto samotné, než o film. Cena takového kousku se šplhá k třiceti milionům korun…

Samozřejmě nesmí chybět Ford Mustang GT z filmu Bullittův případ nebo Mini Cooper z Loupeže po italsku.

Tady je seznam sestavený experty z HPI:

1. Aston Martin DB5, James Bond: Goldfinger (1964) a Thunderball (1965)


2. Ferrari 250 GT California, Volný den Ferrise Buellera (1986)


3. Pontiac Firebird Trans Am, Polda a bandita (1977)


4. Lotus Esprit Series I, Agent, který mě miloval (1977)

5. Ford Mustang GT 390, Bullittův případ (1968)


6. Dodge Challenger R/T, Vanishing Point (1971)7. Mini Cooper, Loupež po italsku (2003)


8. Dodge Charger, Rychle a zběsile

9. Lamborghini Countach LP 400S, Tajný závod (1981)

10. DeLorean DMC-12, Návrat do budoucnosti (1985)


Samozřejmě se ve filmech objevila řada dalších vozů, které se do seznamu neprosadily, například další Pontiac Firebird Trans Am Michaela Knighta (David Hasselhoff) z Knight Ridera či Chevrolet Camaro jako Bumblebee ze série Transformers, zelené Mini Mr. Beana (Rowan Atkinson) nebo legendární stařičké Citroëny Méhari a "kachna" 2CV z filmů o četníkovi ze Saint Tropez (Louis de Funes).

Související obsah

Seznam by mohl být hodně dlouhý. My si ale dovolujeme přidat jednu českou ikonu:

11. Prototyp Škoda 110 Super Sport “Ferat”, Upír z Feratu (1981)

Pro jaké auto byste hlasovali vy? 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Filmy

Důležité Události