Porucha

Když se motor náhle zastaví. Jak správně reagovat při poruše

Když se motor náhle zastaví. Jak správně reagovat při poruše
Zdroj: Profimedia

Poruchy aut byly dříve běžnou záležitostí. Moderní vozy jsou však mnohem spolehlivější. O to větší je překvapení, když se motor najednou zastaví. Co v takové situaci dělat?

“Nepojízdné auto vždy představuje problém, ať už se zastaví na venkovské silnici, nebo na přeplněném hlavním tahu. Představuje riziko jak pro posádku, tak pro ostatní účastníky silničního provozu. A to i když je odstavené vedle silnice. Je proto důležité zachovat se správně a situaci řešit s chladnou hlavou,” říká Pavel Foltýn z Auto ESA.

Bezpečně stranou

Když zhasne motor za jízdy, měli byste se pokusit bezpečně zajet stranou mimo provoz. Vyřaďte na neutrál a počítejte s tím, že pedály i volant půjdou ztuha, brzdná dráha bude delší. Co nejdříve byste měli zapnout blikačky, aby ostatní řidiči viděli, že se něco děje.

Když jste zajeli bezpečně stranou, můžete zkusit znovu nastartovat. Pokud se vám podaří znovu nastartovat, jeďte na bezpečné místo a tem nechte motor chvíli běžet, než se vydáte dál.

Související obsah

Vše řešte za svodidly

Pokud jste s autem stranou a nejde nastartovat, posádka by měla opustit vozidlo - v každém případě dveřmi odvrácenými od provozu - a přemístit se do bezpečné vzdálenosti od stojícího vozidla. Výstražný trojúhelník byste měli umístit do správné vzdálenosti až poté, co si oblečete reflexní vestu.

Trojúhelník musí být pro přijíždějící řidiče včas a zřetelně viditelný, umístěte ho ve vzdálenosti nejméně 50 metrů, na dálnici nejméně 100 metrů za vozidlem. V obci může být vzdálenost kratší, vyžadují-li to okolnosti.

Pro jistotu jděte s trojúhelníkem úplně mimo vozovku a třeba i za svodidly. Veškeré telefonáty vyřizujte mimo silnici v bezpečné vzdálenosti od označeného vozu.

Komu zavolat

Vždy se vyplatí uvědomit policii. Ta pošle na místo hlídku, která zabezpečí místo proti nehodě lépe než výstražný trojúhelník. Nejjednodušší na zapamatování je jednotné evropské číslo tísňového volání 112, které platí ve všech státech Evropského hospodářského prostoru a ve Švýcarsku. Jako druhé číslo volejte svojí asistenci pro případ poruchy, která je součástí povinného ručení. Podle podmínek jednotlivých pojišťoven máte nárok na určitý počet kilometrů zdarma. Další možností je záruka mobility, kterou poskytují výrobci aut. Na jejím základě máte nárok na asistenci, která má také svoje podmínky. Mít tato čísla po ruce, například uložená v telefonu, se vyplatí.

Související obsah


Když uvíznete ve vnitřním pruhu vozovky

“Nepojízdné auto uprostřed hustého provozu je velmi stresující záležitost a vyplatí se nepanikařit a nedělat nepromyšlené kroky. Nejbezpečnější je zapnout výstražná světla a neopouštět vozidlo. Ani kvůli výstražnému trojúhelníku. Doufejte, že se za vámi vytvoří zácpa, která zpomalí provoz kolem vás. Ve vozidle je posádka chráněna více, než když vystoupí do hustého, i když pomalého provozu,” radí Pavel Foltýn z Auto ESA. Rozhodně jako první volejte policii a seznamte je se situací. Počkejte na hlídku, aby vám zajistila bezpečný výstup z vozidla a přesun na bezpečné místo. Mezitím můžete volat asistenci.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události