Obytný vůz

Dovolená na kolech. Češi si oblíbili obytné vozy a karavany

Stále více Čechů vyráží na dovolenou v obytných vozech. A zájem o ně pořád stoupá. Což potvrzují i prodejci. Jen za minulý rok jich prodali přes 15 tisíc - což je o pětinu víc než předloni. Zvýšenou poptávku po karavanech hlásí i půjčovny.

Svoboda a nezávislost. To Čechy láká na obytných vozech. Jen k začátku letošního roku bylo podle ministerstva dopravy registrováno přes 47 tisíc obytných vozů včetně karavanů.

"Mám ubytování, můžu se svobodně rozhodnout, kde si zastavím a co si dám k večeři. Podívám se tam, kam chci," vyjmenovává výhody karavanů majitelka takového obytného přívěsu Miriam Košátková.

Zatímco dříve byl podle prodejců větší zájem o karavany, dnes frčí obytné vozy. "Dnes jsou Češi už trochu vybíravější, takže úplně nejlevnější modely neprodáváme. Jsou to auta střední třídy v ceně kolem milionu a půl," vysvětlil prodejce a dovozce obytných vozů Zdeněk Bahenský.

Obytný automobil pořídíte už za něco málo přes milion, za nejdražší můžete dát 4 miliony a více. Stejně jako luxusní byty jsou i ta nejluxusnější vozidla vybavena jako dům, a to včetně myčky, pračky nebo garáže pro malé osobní auto.

Související obsah

To že jsou obytná auta v kurzu, dokazují i půjčovny. "Největší zájem je o alkovny, to jsou rodinné vozy. Postel je umístěna nad kabinou řidiče, takže tam dáte děti a celý prostor máte pro sebe," prozradil Adam Charvát z půjčovny, která nabízí i karavany.

Související obsah

V ceně půjčovného je třeba venkovní kempingový nábytek nebo propanbutanové lahve. Ve většině obytných vozů nebo v karavanech ale není klimatizace standardem.

Cestování v domech na kolečkách si ale neoblíbili jen Češi. Evropskému trhu jednoznačně vévodí Německo. Většina obytných vozů se ale prodá v Severní Americe.

vbo, Jana Schillerová, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události