Pneumatiky

Pneumatiky umí vyrábět elektrickou energii. Má to ale háček

Pneumatiky umí vyrábět elektrickou energii. Má to ale háček
Zdroj: Sumitomo/Falken

Pneumatiky při rotujícím pohybu vytvářejí energii, která se dá přeměnit na elektrickou. Japonský gumárenský gigant Sumitomo Rubber Industries ve spolupráci s univerzitou v Ósace vyvíjí technologii, která umí elektřinu energii posbírat. Zatím ji ale neumí smysluplně využít.

Koncern Sumitomo Rubber Industries, pod který patří i výrobce pneumatik Falken, představil zařízení "Energy Harvester” - sběrač, který “sklízí” energii z rotujících pneumatik.

Je složený ze dvou vrstev gumy a dvojice elektrod potažených vrstvou s opačným nábojem. Technologie se dá instalovat na vnitřní stranu pneumatik, kde využívá pohybu pláště a vyrábí elektřinu.

Při jízdě díky dočasné deformaci, prohýbání pláště a rotaci pneumatik vzniká třením statická elektřina a právě z ní sběrač získává elektrický proud prostřednictvím takzvaného frikčního nabíjení.

Koncern Sumitomo spolu s výzkumným týmem z fakulty Strojního inženýrství univerzity Kansai v Ósace zkoumají možnosti, jak elektřinu využít. Nabízí se samozřejmě elektromobily a hybridy.

Související obsah

Zatím to má zásadní nedostatek. Technologie umí vyrobit jen velmi malé množství energie. Na náročné procesy to nestačí. Nedá se využít ani pro dobíjení baterií, ani například pro osvětlení.

Může ale napájet systémy monitorování tlaku v pneumatikách bez potřeby externích zdrojů a v budoucnu by mohla nabíjet i jiné senzory, které spotřebují malé množství energie a podle Sumitomo mohou vytvořit v autech zajímavé digitální nástroje.

Související obsah

Projekt to je zajímavý, ale jestli se skutečně dočkáme reálného využití, to se teprve uvidí. Smart Tyre Concept čeká další vývoj, který podpořila i japonská vláda prostřednictvím agentury pro vědu a technologii. Japonci věří, že se mohou projekt dotáhnout k zajímavým objevům.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Pneumatiky

Důležité Události