Dálnice

Lidé brání pilota, který brázdil dálnici ve formuli. Co mu za jízdu hrozí?

Lidé brání pilota, který brázdil dálnici ve formuli. Co mu za jízdu hrozí?
Formule, která jela po dálnici v roce 2019 | Zdroj: Policie

Velký ohlas vzbudily záběry, které zachytily jízdu červené formule na dálnici D4 u Příbrami. Policie po neznámém “pilotovi” pátrá a vyzývá svědky, aby se přihlásili. Ostatní řidiči, mu ale spíš vyjadřují podporu. Nechápou, za co by měl být potrestán.

Záběry z dálnice, která spojuje Prahu s Píseckem a Strakonickem, se objevily na internetu. Okamžitě o ně projevila zájem příbramská policie. “Vzhledem k tomu, že se řidič dopustil hned několik porušení zákona o provozu na pozemních komunikacích, žádáme veřejnost o spolupráci. Informace lze poskytnout na linku 158,” vyzvala.

Ale u veřejnosti má spíš podporu dosud neznámý “pilot”. Ale spoň podle drtivé většiny příspěvků na sociálních sítích.

“Není to v pořádku, ale on i jeho doprovod jeli naprosto bezpečně a ohleduplně, což se nedá říci skoro o 50 % řidičů. Asi bych to řešil jen domluvou. Zdravý rozum a lidskost…” reagoval jeden z diskutujících.

Související obsah

Podle dalších byla formule na dálnici spíš zpestřením pro ostatní šoféry, než nějakým ohrožením.

“Nevidím důvod proč po něm pátrat. Ano, nemá jezdit po dálnici, ale při činu nebyl chycen policii, nic nezpůsobil, nikomu neublížil. Dopředu říkám že mi vadí a uráží takový člověk, který kdo ho nakonec práskne,” píše jiný diskutující.

“Ohrozil někoho na životě nebo něco podobného? Každý den se po silnici prohání nespočet řidičů, kteří si myslí, že sedí za volantem formule a po nich se tak vehementně nepátrá…”

Řidiči formule se dostalo zastání dokonce od instruktora autoškoly: “Vážená policie, jako úředník v oblasti dopravy a dále jako učitel autoškoly - v tom kromě nějakého hecu a trochu legrace za předpokladu, že nedošlo k žádnému ohrožení, nevidím nic špatného. Nechápu proč je nutné se zabývat vůbec takovouto činností. Jako zmíněný učitel se denně setkávám s vyšší nebezpečnosti týkající se chování jiný řidičů, než je zde popsáno. I když mi jako správnímu orgánu nevadíte a vždy s vámi jako úředník rád spolupracuji, tak rozhodně nemohu souhlasit se zakládáním příspěvků vedoucích udávání takovéhoto charakteru. Z mého pohledu naprosto přes čáru. V případě, že opravdu zmíněný porušil nějaký velice závažný přestupek za který bude stát omluva tak to udělám.”

Související obsah

Zazněla však i kritika: “Tak a teď si každý v garáži postavíme vlastní auto a budeme si jen tak jezdit... K čemu jsou nám vlastně homologace, SPZ, STK, povinné ručení, a vůbec, světla na autě jsou zbytečnost... Pochybuji, že jej někdo udal, spíše se někdo pochlubil na sociálních sítích a všimli si toho PČR. Formule krásná, ale jsou i jiné způsoby jak ji ukázat ostatním…” podotýká autor dalšího komentáře.

Řidič je podezřelý z porušení zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích. Konkrétně  nejspíš z přestupku “Řízení vozidla, které je technicky nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích tak závažným způsobem, že bezprostředně ohrožuje ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích.”

Při prokázání přestupku mu hrozí 5 trestných bodů a pokuta 5.000 až 10.000 korun nebo dokonce zákaz řízení na 6 až 12 měsíců.

Policie to při pátrání každopádně bude mít těžké. Řidič samozřejmě není v helmě poznat, nejspíš by se musel přihlásit sám… Navíc policisté netuší, kdo zveřejněné záběry natočil a ani kdy se jízda odehrála.

Určitým vodítkem by mohl být Chevrolet Corvette, který podle záběrů mohl monopost doprovázet, ale ani to nepůjde jen tak prokázat.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události