žebříček

ŽEBŘÍČEK: 10 nejlepších hybridů. A jeden, kterému se raději vyhnout

ŽEBŘÍČEK: 10 nejlepších hybridů. A jeden, kterému se raději vyhnout
Zdroj: Profimedia

Automobilky chrlí na trh další a další auta s hybridním pohonem. I Škodovka už v Kvasinách začala vyrábět plug-in hybrid Superb iV. Jaké jsou nejlepší současné modely s kombinací spalovacího motoru a elektřiny? A kterým je lepší se vyhnout? Podívejte se na žebříček, který sestavil prestižní britský spotřebitelský magazín What Car?

Hybridy v různých verzích se pomalu stávají běžnou alternativou klasických naftových a benzínových vozů. I v Česku jejich prodeje rostou. Letos jsou rekordní., registrací je o 84 % více než vloni.

Řidiči, kteří chtějí ušetřit na spotřebě nebo ulevit životnímu prostředí jim dávají přednost před elektromobily, protože odpadá starost o dobíjení a přepočítávání dojezdu na baterii.

Jde však o to, že vědění, které je třeba zvážit a kterému je třeba se vyhnout, může znamenat rozdíl mezi investicí do usrkávání paliva a nákladnou chybou. Takže zde odpočítáme top 10 - a odhalíme hybrid, který je nejlépe řízený.

Související obsah

Hybridy kombinují elektromotor s klasickým spalovacím motorem. Spalovací motor může sloužit pouze k dobíjení elektromotoru (sériový hybrid), nebo je zkombinovaný s elektromotorem tak, že se na provozu podílejí oba. Elektromotor pak funguje jako podpora ke zvýšení efektivity a snížení spotřeby (Mild hybrid), nebo může fungovat samostatně a po určitou dobu jízdy spalování plně suplovat (Full hybrid). Plug-in hybridy (PHEV) fungují podobně jako klasické hybridy, jejich baterie se však nedobíjí samy při jízdě a brzdění, ale lze je dobíjet i ze zásuvky. Což prodlužuje úsek, který může auto urazit jen na elektřinu.

Podívejte se na žebříček 10 nejlépe hodnocených hybridů podle magazínu What Car? A také na model, který v testech nejvíc zklamal.

10. Toyota Yaris Hybrid

Yaris je malé auto, které se skvěle hodí do města. Hybridní varianta má ideálně uložené poháněcí ústrojí tak, že neomezuje už tak malý užitný prostor. Úpravy prospěly a hybrid je tišší a pohodlnější, jezdí plynule a výborně se ovládá. Při testování v reálném provozu navíc Yaris Hybrid dosáhl nejnižší spotřeby ze všech hodnocených aut, takže mu magazín What Car? odpustil i levné plasty v interiéru a zastaralý infotainment.

9. BMW i8

Roadster BMW i8 dokazuje, že hybridy nejsou jen praktickou volbou pro šetřílky, ale mohou to být i zábavná auta pro řidiče, kteří si chtějí za volantem užít. Výkonný sportovní plug-in hybrid využívá řadu nejmodernějších technologií a dokáže rozbalit slušné tempo i při nízkých emisích. Podle What Car? to dokonce může být alternativa k modelům jako je Audi R8 a Porsche 911.

8. Toyota RAV4

RAV4 je velké a praktické SUV. Při řízení si moc zábavy neužijete, ale kvůli tomu si takové auto asi málokdo koupí. Jeho přednosti jsou jinde - spousta místa, velmi dobrá výbava a vyhlášená spolehlivost. A díky hybridnímu pohonu i velmi slušná spotřeba na tak velké auto. Pokud chcete SUV na časté ježdění, dává hybridní RAV4 smysl: Je úspornější než “esúvéčka” se spalovacím motorem a nebudete mít starosti s krátkým dojezdem jako u SUV poháněných čistě jen elektřinou.

7. Toyota Prius

Prius je v oblasti nízkoemisní dopravy průkopníkem. Současná generace může konkurovat klasickým hatchbackům jako je VW Golg nebo Ford Focus a je ještě úspornější než ta předchozí - Toyota u plug-in hybridu Prius slibuje rekordně nízké emise CO2 a hlavně průměrnou spotřebu 1,2 litru na 100 km. Navíc zapracovala na interiéru, prostoru i jízdních vlastnostech.

6. Mercedes S560e

I takhle to jde… S560e má pořád ohromující luxusní a pohodlný interiér, pod kapotou benzínový šestiválec s objemem 3,0 litru. Tady ale pracuje ve spojení s elektromotorem. Čistě na elektřinu ujede zhruba 50 kilometrů a nebo elektřinu využívá k posílení akcelerace.

5. BMW 530e

Další luxusní vůz v žebříčku je konzervativní BMW řady 5. Plug-in hybridní verze 530e po dobytí ujede na elektřinu v reálných podmínkách něco přes 30 kilometrů. Při kratších jízdách ve městech se tak zvládne pohybovat bez emisí. Je to také nejúspornější model řady 5.

4. Hyundai Ioniq

Ioniq skvěle kombinuje nízké provozní náklady a relativně nízkou cenu s naprosto přirozenou jízdou a praktičností. Hyundai nabízí konvenční hybrid (bez možnosti dobíjet ze sítě), plug-in hybrid a plně elektrickou verzi. Od magazínu What Car? dostala nejlepší hodnocení první varianta.

3. Honda CR-V Hybrid

Poslední verze CR-V má spoustu místa pro cestující i zavazadla. Jako rodinné auto ho trošku limituje hladovější motor. Ale tady je řešení: hybridní verze kombinuje zážehový dvoulitr s elektromotorem. Tahle kombinace z něj dělá nejúčinnější a nejúspornější CR-V, které pak hravě zvládne roli rodinného mazlíčka.

2. Volvo XC90 T8

Volvo ve verzi T8 XC90 má eso v rukávu: je to jediné sedmimístné SUV, který se v současnosti prodává jako plug-in hybrid. Kombinace spalování a elektřiny z něj dokonce dělá nejrychlejší XC90. Ale jak už to tak u téhle značky bývá, důraz je tu kladen hlavně na komfort a eleganci.


1. Toyota Corolla Hybrid

Jedničkou žebříčku je hybridní Corolla od Toyoty. Podle hodnocení magazínu What Car? je to nejlepší hybridní vůz na současném trhu. I menší 1,8litrový model nabízí dostatečnou akceleraci ve většině situací, dvoulitr přidává říz navíc. K tomu naprosto pohodlná jízda, velkorysá standardní výbava a mimořádně nízká spotřeba paliva i emise CO2.

Související obsah

Toyota dokázala využít dlouhé zkušenosti, které s hybridními pohony má, a nová generace Corolly se jí opravdu povedla a kombinací všech vlastností mezi konkurencí vyniká.


A průšvih na konec?

Podle What Car? je to Infiniti Q50 Hybrid

Hybridní verze výkonné limuzíny Q50 má díky kombinaci zážehového šestiválce s elektromotorem výkon 359 koní a je tak rozhodně rychlá a dokonce i úsporná. Při testování však vůbec neoslnily její jízdní vlastnosti. Hybrid se moc nepovedl - řízení prý bylo nepříjemné, tvrdé, auto nejezdí plynule a na své soupeře zdaleka nemá…

Související obsah

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události