Elektromobily

Hybridy a elektromobily v Česku trhají rekordy. Evropa je ale jinde

Hybridy a elektromobily v Česku trhají rekordy. Evropa je ale jinde
Zdroj: Škoda Storyboard

Na českém trhu se začínají více prosazovat elektromobily a hybridy. Letošní prodeje jsou rekordní. Ve srovnání s jinými státy EU je ale podíl “ekologických” vozů u nás stále zanedbatelný.

Od ledna do července bylo v Centrálním registru vozidel evidováno 150 314 nových osobních automobilů, což je meziročně o 15 108 (9,1 %) registrací méně.

Největší pokles ( - 44,2 %) byl evidován u osobních automobilů na LPG, méně registrací však bylo i u CNG ( - 33,2 %), naftových (- 20,5 %) a benzínových vozidel (- 3,3 %).

Významně se však zvýšil zájem o hybridní pohony, kterých bylo meziročně evidováno o 84 % více§. Počet registrací elektromobilů je letos v Česku historicky nejvyšší, uvádí Centrum dopravního výzkumu (CDV).

”V uplynulých sedmi měsících byl evidován rekordní počet registrací nových osobních elektromobilů (421), meziročně o 25 více,” upřesňuje ředitel CDV Jindřich Frič.

Naproti tomu mírně klesl zájem o plug-in hybridy (PHEV), tedy vozy, které fungují podobně jako klasické hybridy, jejich baterie se však nedobíjí samy při jízdě a brzdění, ale lze je dobíjet i ze zásuvky.

Těch se u nás za prvních sedm měsíců prodalo 156, o 32 méně než vloni.

Související obsah

Plnohodnotné bezemisní elektromobily využívají k pohonu jen elektromotory a baterie se dobíjejí u dobíjecích stanic (nebo prostřednictvím nabíječek ze zásuvky).

Hybridy kombinují elektromotor s klasickým spalovacím motorem. Spalovací motor může sloužit pouze k dobíjení elektromotoru (sériový hybrid), nebo je zkombinovaný s elektromotorem tak, že se na provozu podílejí oba.

Elektromotor pak funguje jako podpora ke zvýšení efektivity a snížení spotřeby (Mild hybrid), nebo může fungovat samostatně a po určitou dobu jízdy spalování plně suplovat (Full hybrid).

Plug-in hybridní technologie umožňuje dobít akumulátor ze zásuvky a dobu jízdy na elektřinu tak o něco prodloužit.

Související obsah

Plug-in hybridy se v Evropě ve velkém začaly prosazovat hlavně ve firemních flotilách, kde měly společnostem uspořit náklady a umožnit daňové úlevy i využití dotací. Jenže průzkumy ukázaly, že zaměstnanci na dobíjení často kašlou, elektromotor tak vůbec nevyužívají a jezdí jen na ten spalovací. Služebáky pak mnohdy spalují víc než diesely a ani s emisemi to pochopitelně není slavnější.

Situaci plug-in hybridů navíc vloni zkomplikoval přísnější způsob měření emisí. Ukázalo se, že emise mnohých modelů nesplňují hranici pro dotace a úlevy udělované na nízkoemisní vozy v některých evropských státech.

Související obsah

V zemích Evropské unie bylo v roce 2018 registrováno více než 300 tisíc nových osobních automobilů s externím nabíjením: 150003 elektromobilů a 151844 plug-in hybridů. To znamená, že každý 50. nově registrovaný osobní automobil byl buď elektromobilem nebo plug-in hybridem.

V České republice je ale jejich podíl pořád výrazně nižší. I při letošním nárůstu prodejů vychází, že jen každý 263. nově registrovaný osobní automobil byl “do zásuvky”.

“Abychom se přiblížili k evropskému průměru, musel by být podíl nově registrovaných elektromobilů a plug-in hybridů více než pětinásobně vyšší,” dodává Jindřich Frič.

Lídrem na českém trhu s osobními elektromobily je Nissan, který letos prodal 99 elektromobilů, elektrický model od Volkswagenu si pořídilo 73 zákazníků, BMW eviduje 68 registrací, Tesla 56, Hyundai 53 a Jaguar 34. 

Nejvíce plug-in hybridů zaregistrovalo Mitsubishi (36), Volvo (31), Mini (25) a Hyundai (22).

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události