Auta

Mýtný systém bude vypadat jinak! Celníci mají fintu na neplatiče

Celní správa dostala 40 nových aut pro kontrolu mýtného. Mají speciální kamerový systém, který identifikuje poznávací značky projíždějících kamionů. Už v neděli startuje registrace do nového satelitního systému, který začne fungovat pro nákladní auta na dálnicích od prosince a na silnicích prvních tříd od ledna.

Nové blikající dodávky jsou pojistkou státu, že řidiči kamionů nebudou obcházet výběr mýta. Už za dva měsíce začne fungovat nový satelitní systém kontroly vozidel a celníci budou pokrývat místa, kde chybějí mýtné brány. "Budou sledovat, zda vozidla, která jsou zpoplatněna, skutečně platí," uvedl ministr dopravy Vladimír Kremlík.

Dostanou k tomu nové dodávky, které navenek vypadají stejně jako ty původní, ale uvnitř jsou napěchované elektronikou. Stačí jen vozidlo zaparkovat na kraji silnice. Senzory ve střešní liště začnou automaticky načítat signály palubních jednotek projíždějících vozidel. "Je tam kamera, která rozpozná poznávací značku," uvedl generální ředitel společnosti provozující mýto Matej Okáli.

Pokud bude mít kamion palubní jednotku vypnutou, systém okamžitě vyhledá, o jaké vozidlo se jedná a Celní správa ho na nejbližším výjezdu odstaví. Peníze za pokuty už nemusejí celníci nosit u sebe, ale mohou je bezpečně schovat v dodávce. "Dole je trezor na sto tisíc korun," prozradil projektový manažer mýtného systému Eduard Hogl.

Související obsah

Vozidla budou většinu služby v terénu a mají proto speciální výbavu na dlouhé čekání - přídavnou sadu baterií a topení nezávislé na motoru. Nová vozidla budou postupně uvedena do provozu od prosince tohoto roku, Celní správa si je bude přebírat v Ivančicích.

Od prvního prosince musejí mít řidiči kamionů na palubě novou satelitní jednotku. Registrace řidičů začnou za dva dny. Testovací vozy už najezdily po dálnicích přes dva miliony kilometrů a podle nového provozovatele funguje systém bez komplikací.
 

Josef Svoboda/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události