Autobazar

DESATERO pro autobazary: Tohle musí ty poctivé plnit, žádá asociace

Autobazary v Česku procházejí s trochou nadsázky malou revolucí. Asociace prodejců použitých automobilů vyloučila k 1. ze svých řad drtivou většinu členů. Nyní přichází s novými pravidly, která musí žadatelé o členství v asociaci splňovat. Portál Autotn.cz je přináší exkluzivně jako první.

Většina autobazarů v Česku není členem Asociace prodejců použitých automobilů (APPAA). Sama asociace se rozhodla v srpnu většinu členů vyloučit. Důvod? Podle předsedy APPAA Petra Přikryla totiž některé autobazary zneužívaly členství k zakamuflování svých nekalých obchodních praktik.

Šéf APPAA tak přiznal, že drtivá většina prodejců nedodržuje pravidla férového obchodu, prodává vozy s nejasným původem, přetočenými tachometry nebo s nedoloženou servisní historií. A to by se mělo změnit.

Asociace totiž nyní přichází s pravidly, která musí noví žadatelé o členství splňovat. Kdo se chce stát členem asociace, musí dodržovat následující body:

1) Při nabízení svých služeb sděluje zákazníkům vždy pouze pravdivé informace, podané dostatečně srozumitelnou formou. Stejným způsobem odpovídá na všechny dotazy zákazníků a nedopouští se klamavé reklamy.

2) Provádí při příjmu vozidla do prodeje kontrolu stavu ujetých kilometrů v dostupných systémech a databázích jako např.: www.kontrolatachometru.cz, www.vincheck.cz, www.zkontrolujsiauto.cz

3) Provádí při příjmu vozidla do prodeje kontrolu právního stavu vozidla. Tedy především, zda vozidlo není předmětem exekuce nebo zatíženo právem třetích stran.

4) Vlastní nejméně polovinu prodávaných vozů

5) Řeší veškeré reklamace v řádných lhůtách a v souladu s platnou legislativou

6) Umožňuje zákazníkům prohlídku nezávislým odborníkem

7) Ověřuje dodavatele vozidel v registru DPH

8) Je u Finanční správy ČR veden jako spolehlivý plátce DPH

9) Působí na trhu minimálně 5 let

10) Nabízí doplňkové služby jako například financování nebo pojištění vozu

Na přihlášce musí žadatelé odsouhlasit všech deset bodů a pak teprve bude jejich žádost posouzena.

Související obsah

Na webu Asociace se bohužel v současné době nedá ověřit, který autobazar je členem a který není. V sekci "Seznam členů" je prázdno a svítí jen vysvětlení: "Seznam členů není momentálně k dispozici vzhledem k velké změně ve členské základně platné od 01. 09., seznam členů bude opět brzo k dispozici. Děkujeme za trpělivost.“

hru, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události