Autobazar

ČOI: 60 % kontrol v autobazarech skočilo zle! Na toto si dejte pozor

ČOI: 60 % kontrol v autobazarech skočilo zle! Na toto si dejte pozor
Zdroj: Profimedia

Nekalé praktiky prodejců ojetých aut někdy neznají mezí. Podle České obchodní inspekce (ČOI) se ani v loňském roce situace nezlepšila. Na co byste si při koupi ojetiny měli dát největší pozor?

Téměř 60 % kontrol v autobazarech odhalilo porušení zákona. Nekalé praktiky zjistila v loňském roce u 37 z 65 kontrolovaných prodejců. "Obchodníci i nadále používají klamavé, nebo jiné nedovolené obchodní praktiky, které zásadním způsobem poškozují spotřebitele," uvedl mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Inspektoři se během kontrolních akcí od května do října loňského roku zaměřili na dodržování právních předpisů při nabídce a prodeji ojetých aut. "Hlavním cílem bylo ověření, jakým způsobem jsou poskytovány informace o jejich vlastnostech, zejména o počtu najetých kilometrů. Dále se zaměřili na správnost poskytování informací při uzavírání kupních smluv, jako například počet předchozích majitelů nebo zda bylo vozidlo havarováno," upřesnil mluvčí.

Inspektoři si vytipovali celkem 27 aut, které následně společně se soudními znalci posuzovali. "U devíti posuzovaných vozidel byl podle znaleckých posudků uváděn nižší stav počtu najetých kilometrů oproti stavu skutečnému," zjistili inspektoři.

Související obsah

Například u Volkswagenu Passat 1,9 TDi byl v nabídce uveden stav tachometru 210 600 km. Dle ukazatele na palubní desce bylo ujeto 210 616 km. Ze znaleckého posudku ale vyplynulo, že auto mělo již v září 2015 najeto 276 135 km. Stav byl tedy snížen o bezmála 66 tisíc km. Podobné to bylo také u Škody Octavia 1,8 combi 4x4, kde rozdíl v kilometrech byl přes 50 tisíc. Časté bylo také zamlčení rozsáhlejších oprav na autech - například po havárii.

Porušení zákona o ochraně spotřebitele zjistili inspektoři v 56 případech. Čím se snaží prodejce zákazníky nejčastěji napálit?


- v 19 případech prodejce klamal spotřebitele a porušil zákaz užití nekalé obchodní praktiky. 

Klamavé obchodní praktiky jsou především takové, které obsahují nepravdivou informaci, na základě které se zákazník rozhodne ke koupi, i když za normálních okolností by se rozhodl jinak.

- v 11 případech nebyl spotřebitel informován o rozsahu, podmínkách a způsobu uplatnění reklamace

- v 9 případech prodávající neinformoval o vlastnostech prodávaných výrobků

- v 7 případech nebyl spotřebitel informován o ceně prodávaných výrobků

- v 6 případech nebyl dodržen správný proces vyřizování reklamací

- ve 2 případech byly použity jiné nekalé obchodní praktiky

 - v 1 případě prodávající neprodával výrobky za ceny sjednané v souladu s cenovými předpisy a ceny při prodeji výrobků nesprávně účtoval

 - v 1 případě nebyly informace k výrobku poskytnuty v českém jazyce

Související obsah

"Česká obchodní inspekce uložila ve sledovaném období 24 pokut v celkové hodnotě 860 tisíc Kč," dodal Fröhlich. ČOI doporučuje před koupí vozidla důsledně kontrolovat především informace o stáří vozidla, jeho stavu, počtu najetých kilmetrů a počtu majitelů.

"Prodej ojetých vozidel je stále problematický a dochází při něm k používání nekalých obchodních praktik, kdy spotřebitel není informován vůbec nebo je informován mylně o podstatných údajích, které jsou pro něj podstatné při rozhodování o případné koupi ojetého vozidla," zakončil mluvčí.

mom, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události