Rady a tipy

Opravdu přepravujete psa v autě bezpečně? Tohle byste měli splnit

Opravdu přepravujete psa v autě bezpečně? Tohle byste měli splnit
Zdroj: Profimedia

Podle našich silničních pravidel je řidič povinen zajistit bezpečnost přepravovaného zvířete a zároveň zajistit aby zvíře neohrozilo jeho ani ostatní cestující. Jak můžeme tuto povinnost splnit?

Pes vykloněný z okna, poskakující po autě nebo dokonce sedící na klíně řidiče. I takové situace jsou občas k vidění na českých silnicích. Může to být hodně nebezpečné nejen pro čtyřnohé mazlíčky, ale i pro posádku vozu a také pro ostatní účastníky provozu.

“Zákonná úprava o přepravě zvířat je formulovaná obecně a policie bývá v tomto ohledu často benevolentní. Hrozí pokuta maximálně 2000 korun. Mnoho lidí přepravu psa nijak neřeší a nechávají své miláčky po autě pohybovat volně. To je ale ta nejhorší varianta. Zvířata mohou snadno rozptylovat řidiče nebo se zranit už při prudším manévru. V případě nárazu nemají prakticky šanci na přežití a mohu zranit osoby v autě,” říká Pavel Foltýn z Auto ESA.

Co se může stát při nehodě

Při pohledu na zpomalené záběry crash testů se zvířaty je patrné, že zhruba dvacetilkilový pes sedící na zadním okně při nárazu v rychlost 50 km/h vyletí předním oknem ven a po cestě ještě dokáže zdeformovat sedačku řidiče a poranit mu hlavu. Čím je rychlost při nárazu vyšší, tím rychleji roste síla, kterou je nezajištěné zvíře vrháno směrem vpřed.

Při umístění na předním sedadle je zvíře zasaženo airbagem, který je konstruovaný na připoutaného člověka a pro zvířata je nebezpečný. Po slabším nárazu, při kterém se nikdo v autě nezraní, může pes dostat panickou ataku a pokousat a poškrábat někoho z posádky. Po otevření dveří může pes utéct na silnici, kde mu hrozí nebezpečí od ostatních vozidel.

To jsou dostatečné argumenty pro to, abychom psa v autě řádně zabezpečili. Jaké tedy máme možnosti?


Přeprava na zadní sedačce

Při přepravě na zadní sedačce máme hned několik možností. Psa můžeme připoutat pomocí postroje, který je bezpečnější než obojek, na kterém by se mohlo zvíře při prudkém brzdění uškrtit. Za postroj psa přivážeme pomocí speciálního pásu, který má na konci kovovou zástrčku jako bezpečnostní pásy v autě. Pás by měl být tak dlouhý, aby pes mohl sedět nebo ležet. Kšíry jsou vhodné hlavně pro menší psy nebo kočky. Větší zvířata nemusí udržet.

Související obsah

Druhou možností je oddělit prostor mezi předními a zadními sedadly. K tomu je možné použít speciální síť nebo mříž. Pes pak nemůže rozptylovat řidiče. Při crash testech se ale ukázalo, že síť nevydrží tak velké síly jako mříž.

Přeprava v zavazadlovém prostoru

Zavazadlový prostor je pro psa i posádku nejvhodnější místo. Pes může být oddělen od kabiny sítí nebo mříží. Nejlepším řešením je psa zvyknout na klec nebo přepravku, která odpovídá jeho velikosti. Klec se stane jeho územím a můžeme ji snadno používat v různých autech, aniž by to psa stresovalo. Pro přepravku nebo klec je velmi důležité její správné ukotvení proti pohybu všemi směry. Přepravní box by měl být umístěný v zavazadlovém prostoru nebo na podlaze za předními sedadly.

“Klec nebo přepravka do zavazadlového prostoru má velkou výhodu v tom, že zamezí roznášení všudypřítomných chlupů do interiéru vozidla. V tomto ohledu funguje lépe než plachty na zadní sedačky nebo do kufru. Našim zákazníkům radíme, aby si pro přepravu psa zvolili vhodný model vozu právě podle velikosti klece nebo přepravky. V případě malých psů postačí hatchback. Pro větší psy se hodí vozy kombi SUV nebo MPV,“ radí Pavel Foltýn z Auto ESA.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události