Silnice

Silničáři se chystají na zimu. Když bude tuhá, přikoupí posypovou sůl

V České republice je přibližně 55 tisíc kilometrů silnic a dálnic. Většinu úseků se snaží v zimním období silničáři udržet sjízdnou. Už teď je tak nejvyšší čas mít všechno připravené. V Královéhradeckém kraji mají silničáři na starosti i naše nejvyšší hory.

V Královéhradeckém kraji silničáři udržují na 3,5 tisíce kilometrů silnic. Netýká se to jen druhých a třetích tříd, ale také silnic prvních tříd. Ve skladech už je nachystaných na 23 tisíc tun soli a 12 tisíc tun inertních materiálů. V případě tuhé zimy samozřejmě silničáři budou dokupovat. Vzhledem k tomu, že mají v "revíru" Krkonoše nebo Orlické hory, v průměru zimní údržba stojí kolem 180 milionů.

"Obnáší to 300 kusů techniky, traktory, nakladače, sypače, je tu na 300 zaměstnanců," vypočítává krajský náměstek pro dopravu Martin Červíček.

Související obsah

Kromě řidičů tu podstatnou roli hrají i dispečeři, těch je 85. Právě na nich záleží, kam sypače pošlou, kde je nejhorší situace a také rozhodují, kolik soli nebo inertu má řidič sypat. Dispečer má totiž přímo z vozu přesné informace o aktuálním stavu silnice, dokonce má i informaci například o tom, jaká je aktuální teplota vozovky.

pez, Filip Pultar, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události