Ojetiny

Jak rychle ztrácí hodnotu? 5 aut, na kterých neproděláte kalhoty

Jak rychle ztrácí hodnotu? 5 aut, na kterých neproděláte kalhoty
Zdroj: Profimedia

Nové auto přijde během prvních tří let provozu o třetinu své ceny, některé modely dokonce rovnou o polovinu. Jaká auta se nejvíc "vyplatí" a jaká naopak ztratí nejvíce?

Nové auto není zrovna nejlepší investicí, to je obecně známý fakt. Nová auta ztratí za první tři roky v průměru 33 % své původní hodnoty. Nejrychleji klesá hodnota u modelů prémiových značek, které dokáží odepsat i víc než polovinu ceny. Jsou ale i značky a modely, u kterých není ztráta hodnoty tak vysoká. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Mototechna.

I přes současnou příznivou ekonomickou situaci zůstává zcela nový automobil pro spoustu lidí nedosažitelným snem. Obrovská ztráta hodnoty během prvních let provozu od koupě odrazuje spoustu zákazníků, kteří se raději rozhlížejí po zánovních autech.

Nejrychleji klesá cena modelů vyšší střední třídy takzvané velké trojky - Audi, BMW a Mercedes - za tři roky ztratí i přes 50% původní. hodnoty.

Související obsah

Mezi českými řidiči nejoblíbenější tuzemská značka Škoda ztratí za tři roky mezi 25 a 37 procenty hodnoty. Mezi jejími modely si nejlépe stojí škoda Rapid, která průměrně odepíše 25 %. Naopak vlajková loď mladoboleslavské automobilky Škoda Superb ztratí za tři roky 35 % své původní hodnoty. ”Příklad Superbu krásně dokládá, že čím dražší a luxusnější auto zákazník pořizuje, tím více na něm během prvních let provozu tratí. U zánovních aut totiž o největší část hodnoty přichází už první majitel,“ říká Petr Vaněček, provozní ředitel sítě autocenter AAA AUTO, kam značka Mototechna spadá.

U jakých modelů je aktuálně ztráta hodnoty nejméně bolestná? ”Třeba u tříleté Dacie Duster, což je v našich podmínkách jedno z nejžádanějších SUV, se ztráta hodnoty oproti novému autu pohybuje okolo 20 %,“ dodává Vaněček.

Největší a nejmenší pokles hodnoty u tříletých aut:

Za letošní třetí čtvrtletí bylo na českém trhu inzerováno 35 096 zánovních ojetin, což je přibližně o tři tisíce více, než za stejné období vloni. Zánovní ojetiny se nejčastěji prodávaly s cenovkou 400.000 korun. Nejčastější cena tak meziročně klesla o 9000 korun. Průměrné stáří je 1,3 roku a mají najeto kolem 16 tisíc kilometrů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události