Cyklisté

Neuvěřitelný hazard. Cyklista se vynořil ze tmy přímo před autobus!

Experti pořád dokola varují chodce i cyklisty, aby byli pro řidiče dostatečně vidět. Za snížené viditelnosti musí mít cyklisté předepsané osvětlení, chodci musí mimo obec používat reflexní prvky. Řada z nich ale povinnost ignoruje. Ohrožují tak svůj život i ostatní účastníky provozu. Tak jako cyklista na našem videu.

Záběry ukazují, jak málo chybí k tragédii. Cyklista jede po krajnici bez zadního světla, navíc v tmavém oblečení, takže je pro řidiče naprosto neviditelný. Když se nakonec ze tmy vynoří do kužele světel přijíždějícího autobusu, řidič má jen malou šanci zareagovat.

Záběry jsou natočené z autobusu číslo 119, který jezdí k pražskému letišti. Kousek od bočního třetího terminálu, na silnici, kde je povolena rychlost 70 km/h. “Cyklista měl světlo jen vepředu a zezadu neměl nic, viděl jsem ho na poslední chvíli, zhruba 40 metrů přede mnou a musel jsem dost intenzivně brzdit. Naštěstí jsem jel rychlostí jen asi 55 až 60 km/h, takže jsem stačil autobus zbrzdit bez jakýchkoli následků,” popisuje nepříjemné okamžiky šofér autobusu.

V protisměru se blížilo auto a pokud by autobus nebrzdil, sotva by se cyklistovi vyhnul.

Související obsah

K podobným situacím dochází na českých silnicích často. Obzvláště teď, v době, kdy se brzy stmívá a ráno zase viditelnost často zhoršují mlhy. Cyklisté i chodci ignorují svoje povinnosti a vystavují se tak sami obrovskému nebezpečí.

Pravidla jsou jednoznačná: “Cyklista je povinen za snížené viditelnosti mít za jízdy rozsvícen světlomet s bílým světlem svítícím dopředu a zadní svítilnu se světlem červené barvy nebo přerušovaným světlem červené barvy. Je-li vozovka dostatečně a souvisle osvětlena, může cyklista použít náhradou za světlomet svítilnu bílé barvy s přerušovaným světlem.”

Kromě toho nesmí cyklista ostatní ohrozit ani omezit.

Související obsah

Chodce zase musí na sobě mít reflexní prvky - vždy za snížené viditelnosti, když se mimo obec pohybuje po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením.

Za porušení povinností hrozí chodcům i cyklistům pokuta, ale následky mohou být mnohem tragičtější. O životě a smrti rozhodují v takových případech vteřiny.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události