Zimní pneumatiky

Sníh ani led na silnici není, i tak ale v těchto úsecích musíte mít zimní pneu!

Listopad je tady a s ním také zimní sezóna na silnicích. Ačkoliv nás o víkendu čeká mírné oteplení a na sníh si ještě počkáme, povinnost mít na sněhu, ledu nebo námraze zimní obutí auta už platí.

Zákon jasně říká, že řidiči, kteří po 1. listopadu vyjedou na silnice, mají povinnost mít na autě zimní nebo celoroční pneumatiky. Existuje ale podmínka - platí to jen v případě, kdy je na cestě souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námraza, případně tehdy, kdy se to dá vzhledem k počasí předpokládat.

"Na kontroly zimních pneumatik se zaměříme v okamžiku, kdy nastanou ty povětrnostní podmínky, za kterých musí řidiči na svých vozidlech zimní pneumatiky mít," sdělila policejní mluvčí Lenka Javorková.

V horských oblastech nebo na některých úsecích dálnice D1 na Vysočině může šoféry překvapit dopravní značka, která použití zimní výbavy nařizuje bez ohledu na roční období nebo aktuální počasí.

"Pokud to nebude respektovat, tak hrozí mu sankce ze strany policie ČR, ale také zkrácené pojistné plnění ze strany pojišťovny, pokud by spáchal dopravní nehodu," vysvětlil koordinátor BESIPu Zdeněk Patík. Pokuta může být až dvoutisícová.

Související obsah

Ovšem mít na autě zimní obutí nestačí. "Teď v rámci preventivních kontrol můžeme řidiče upozornit na hloubku dezénu," prozradila Javorková. Zákonné minimum hloubky dezénu na českých silnicích jsou čtyři milimetry, na slovenských tři.

Povinnost mít na sněhu zimní nebo celoroční pneu končí až poslední březnový den.

Zdeněk Čík/epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zimní pneumatiky

Důležité Události