Auto

Jak ušetřit v zimě na spotřebě auta? Rozhoduje styl jízdy! RADY A TIPY

Jak ušetřit v zimě na spotřebě auta? Rozhoduje styl jízdy! RADY A TIPY
Zdroj: Profimedia

Cenu jízdy mají řidiči částečně ve svých vlastních rukou. Spotřebu u auta totiž rozhoduje především styl jízdy. Pohonné hmoty jsou stále dražší a zima je obdobím větší spotřeby. Stačí však osvojení správných návyků a můžete výrazně ušetřit.

"Úsporná jízda je jako skládačka z malých kousků. Když se malá zlepšení sečtou, celkový efekt se významně projeví," vysvětlil Pavel Foltýn z Auto ESA. Rozdíly ve spotřebě mezi řidiči ve stejném autě mohou být nečekaně velké – jeden řidič může ujet 100 km například za 7 litrů a druhý za 10 litrů. Rozdíl v ceně se v tomhle případě může vyšplhat k částce 100 korun na 100 kilometrů.

Ušetřit řidiči mohou hned několika způsoby. Například zahříváním motoru pouze jízdou. Zametání sněhu, škrábání oken nebo zapínání pásů by měli řidiči dělat dříve, než nastartují, protože nechat běžet studený motor na volnoběh je podle odborníků plýtváním. Řidiči by prý měli sledovat teploměr a udržovat motor v nízkých otáčkách, dokud se nezahřeje. Důležité je prý sledovat, jak dlouho trvá, než motor dosáhne provozní teplotu.

Pozvolné přidávání plynu

Důležitou zásadou k levnější jízdě je trpělivost při rozjezdu. Po rozjezdu se snažte jet, pokud možno, plynule. Zjistíte, že auto reaguje i na téměř neznatelné přidání plynu, jen o něco později. Naučte se s touto prodlevou počítat. Vyhněte se zbytečnému předjíždění a splývejte s proudem. Začněte více využívat setrvačnost a členitost terénu. Budete překvapeni, kolik úseků na vašich známých trasách je možné projet bez plynu.


Včasné řazení

Řazení jde ruku v ruce se správným ovládáním plynu. Ideální je řadit co nejdříve, když už motor zvládne danou rychlost bez klepání. Novější vozy mají ukazatel řazení. Pozorujte, v jakém rozmezí otáček se nápověda spouští a předběhněte jí. V případě automatické převodovky nemusíte čekat až sama přeřadí. Když uvolníte pedál plynu a necháte auto jet, dáte jí signál, aby přeřadila na vyšší stupeň. Některé moderní automatické převodovky umí přepínat na režim plachtění, takže auto vůbec nebrzdí motorem a vy můžete naplno využívat setrvačnost.

Související obsah


Předvídání

Správné předvídání se projevuje tím, že minimálně brzdíte a na druhou stranu zbytečně nezrychlujete. Znamená to především vědět, kdy dát nohu z plynu. Například na červenou můžete dojíždět bez plynu už z velké dálky. Postupem času se naučíte reagovat správně na různé situace. Třeba na dálnici už z dálky poznáte, že kamión před vámi se chystá předjíždět, i když ještě nebliká.


Správný tlak v pneumatikách

Jakékoliv pneumatiky, když jsou podhuštěné, mají vysoký valivý odpor a dokáží znatelně zvýšit spotřebu. Každých 500 kilometrů kontrolujte, zda máte v pneumatikách předepsaný
tlak. Když auto naložíte, třeba na hory s rodinou, nezapomeňte pneumatiky přifouknout. Budete mít o trochu levnější cestu na zimní dovolenou.


Využívání start a stop systému

Mnoho řidičů tyto systémy vypíná. Je to škoda, protože v husté dopravě s častými zastávkami dokáží být účinným kouskem do skládačky snižování spotřeby. Pokud tento systém váš vůz nemá, vypínejte motor při krátkých zastávkách. V kolonách a na semaforech opatrně, abyste si naopak nevybili akumulátor. Auto bez start stop systému není na příliš časté startování stavěné.


Vhodné používání tempomatu

Tempomaty s udržováním vzdálenosti i tempomaty bez této vymoženosti používejte pouze pro plynulou jízdu v jednom pruhu. Jakmile začnete s adaptivním tempomatem přejíždět z pruhu do pruhu, tempomat reaguje na měnící se rychlosti aut před vámi s mnohem menší mírou předvídání, protože nevidí tak daleko jako vaše oči. Také v kopcovitém terénu se tempomaty chovají neekonomicky. Z kopce zbytečně brzdí nebo zbytečně auto žene přes horizont, kde vy byste dali nohu z plynu.


Úklid v zavazadlovém prostoru

100 kg v kufru může zvýšit spotřebu až o jeden litr paliva. Pomáhá také nevozit namontované střešní nosiče, když je nepoužíváte. Zvyšují nejenom váhu, ale i aerodynamický odpor.


Vhodné používání klimatizace

Klimatizace si umí vzít hodně energie. V zimě využijete pouze její funkci udržování správné vlhkosti vzduchu. Pokud se vám nemlží okna, raději ji vypněte a pouze topte.


"Mnoho mladších ojetin má systémy, které řidičům pomáhají snižovat spotřebu tím, že mu různými způsoby signalizují, kdy jede úsporně a kdy ne. Některé vozy dokáží po jízdě ohodnotit, jak řidič brzdil, akceleroval a jak řadil. Našim zákazníkům doporučujeme tyto systémy využívat nejen ke snížení spotřeby, ale i ke zvýšení jejich bezpečnosti. Jezdit úsporně totiž znamená jezdit pozorně a defenzivně," říká Pavel Foltýn z Auto ESA.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Auto

Důležité Události