šikana

Skandální šikana ve Škodovce! Zaměstnanci terorizovali dělníky

Několik zaměstnanců mladoboleslavské Škodovky si posledních půl roku hrálo na mazáky. Drsně šikanovali agenturní dělníky, kteří s nimi pracovali na montážní hale M13. A používali při tom hodně nevybíravé metody.

Nalákali dělníka k bedně s materiálem, chytli ho za nohy i ruce a hodili ho dovnitř. Zavřeli nad ním víko a sedli si na něj, aby nemohl vylézt. Pak do bedny otvorem nastříkali sprej imitující exkrementy a kolegu uvnitř drželi dlouhé minuty.

Do hrníčků s kávou nalévali projímadlo a pozorovali, co se zaměstnancům stane. Jinému kolegovi tajně vzali chleba se salámem, který mu pak namazali vazelínou a vrátili zpět do batohu, aby svačinu snědl. Vazelínou mazali také nářadí, které se pak dělníkům prosmekávalo v rukou při utahování. Stejně mazali dveře karoserie na pásu, aby dotyčnému upadly na zem a měl tak škodovou událost.

Nechybělo oslovování starších zaměstnanců vulgarismy. Z některých útoků si ale oběti odnášely i újmu na zdraví.

Takhle popisuje události, které se během posledního půlroku děly v jedné z hal mladoboleslavské Škody, aktuální vydání týdeníku Škodovácký odborář. Skandální šikana se provalila v půlce listopadu.

Související obsah

Na odhalení útoků se podíleli dva agenturní zaměstnanci. Při napadení utrpěli zranění, která si vyžádala pracovní neschopnost - jeden měl naražená žebra a druhý pohmožděnou páteř a drobná poranění na hlavě. Následně událost nahlásili. “Vypověděli, že posledního zhruba půl roku nazpět zažívali ze strany kmenových zaměstnanců šikanu a doslova teror. Jednoznačně označili strůjce útoků a jejich přisluhovače,” popisuje Škodovácký odborář.

Vyšetřovací komise obviněné zaměstnance vyslechla a oni postupně vysypali, co všechno kolegům prováděli i kdo byl hlavním strůjcem a plánovačem mazáckých útoků na hale M13. Mistr úseku podle výpovědí zaměstnanců o všem věděl, ale nekonal.

Související obsah

Vyšetřování trvalo 14 dní a nakonec komise v pondělí dospěla k jednoznačnému závěru. “Obviněným zaměstnancům byly tento týden rozdány výpovědi a dva hlavní strůjci útoků mají doživotní zákaz vstupu do Škoda Auto,” popisují odbory.

Okamžité rozvázání pracovního poměru se týká pětice zaměstnanců, jeden dostal upozornění na porušení povinností. "Společnost Škoda Auto důrazně odmítá takové jednání zaměstnanců, které odporuje zásadám etického kodexu. Od našich zaměstnanců vyžadujeme, aby se za všech okolností chovali v souladu s předpisy,“ vysvětluje postoj automobilky  Helena Machková, vedoucí vedoucí pro kontrolu, rizika a dodržování předpisů (Governance, Risk & Compliance).
 

"Šikana je netolerovatelná a v rámci celého koncernu je postihována transparentními sankcemi," doplnila mluvčí Škody Auto Kamila Biddle.

“Bylo trozkryto a potrestáno nehorázné trýznění slabších kolegů, které na hale M13 nemá obdoby. Podobné zážitky snad někteří pamatují ještě z vojny, kde bylo mazáctví běžné. V 21. století a v moderním závodě největšího automobilového koncernu na světě nemá takové chování vůči ostatním žádné místo a je nanejvýš nepřípustné. Přísné potrestání musí být také odstrašujícím příkladem pro všechny ostatní agresory a rovněž motivací pro oběti, aby se nikdy nebály podobné incidenty ohlásit,” dodávají zástupci odborů ve Škodě Auto.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události