Závod

Špinavý rekord. Upravený mercedes pokořil nejlepší čas i spoustu zákonů

Špinavý rekord. Upravený mercedes pokořil nejlepší čas i spoustu zákonů
Zdroj: VINwiki / YouTube

Legendární závod Cannonball Run je odjakživa spojený s porušováním předpisů. Jeho účastníci si nedělají starosti s rychlostními limity, vždyť cílem je za běžného provozu v co nejlepším čase přejet napříč USA z New Yorku do Los Angeles. Teď má tenhle ilegální závod nové rekordmany.

Tříčlenná posádka Arne Toman (první řidič), Doug Tabbutt (druhý řidič) a Berkeley Chadwick (navigátor) pokořila šest let starý rekord nelegálního závodu Cannonball. V na zakázku upraveném monstru Merecedes-Benz AMG E63 urazila 4480 kilometrů z New Yorku do Los Angeles za 27 hodin a 25 minut. To je o hodinu a 25 minut rychleji než dosavadní držitelé rekordního času z roku 2013, píše magazín Road&Track.

Když si spočítáte průměrnou rychlost, vyjde vám přes 160 km/h. Ne, tahle trojice chlapíků si s předpisy hlavu nelámala. O dodržování limitů tenhle závod samozřejmě nikdy nebyl, spíš šlo vždy o to, jak se nenechat chytit.

Cannonball Run je pojmenován po Erwinu Bakerovi, automobilovém závodníkovi, který se rozhodl pro měřený non-stop přejezd z New Yorku do Los Angeles v roce 1915. Mezi východním a západním pobřežím USA přejel za 11 dní a 7 hodin. Baker pak dostal přezdívku Cannonball, po slavném železničním expresu, jehož trasu kopíroval. V roce 1933 se v jednapadesáti nechal vyhecovat a pokus zopakoval, tehdy už s mnohem lepším časem 53 a půl hodiny.

Související obsah

V roce 1971 připomněli Bakerův příběh novináři Brock Yates a Steve Smith z magazínu Car And Driver a uskutečnili vzpomínkový přejezd (čas 40 hodin a 51 minut). Z něj se postupem let stala tradice - vznikl závod Cannonball Run, při kterém se blázni v superkárách snaží pokořit nejlepší časy. V roce 2013 stanovili rekord Ed Bolian a Dave Black s časem 28 hodin a 50 minut. Ten vydržel až do letošního roku.

Trojčlenné posádce k novému rekordu pomohl tenhle speciální výbavou nabušený “tryskáč” Merecedes-Benz AMG E63.

Zvenku stříbrný sedan z roku 2015 vypadá celkem běžně, ale jde o auto speciálně upravené přímo pro pokus o rekordní přejezd. Díky paketu ALPHA 9 s vyladěnými turbodmychadly, mezichladiči a sáním dosahuje výkonu 700 koní. Díky přídavným nádržím v kufru ztratila posádka tankováním jen 22 minut. Když odečteme tenhle čas, dostáváme se k průměrné rychlosti až kolem 165 km/h, posádka přiznává, že místy jela i přes 300 km/h.

Auto mělo i další speciální výbavu. Nelegální, jak jinak. Například výkonné detektory policejních radarů nebo laserovou rušičku či policejní vysílačku. Posádka využívala i termovizi a speciální dalekohledy nebo systém pro zabránění kolizím, který se obvykle používá v letadlech, v tomto případě měl ale detekovat policejní vrtulníky.

Posádka navíc měla podporu celého týmu dalších 18 lidí, kteří po celé trase fungovali jako předsunuté hlídky a pomáhali zajistit bezproblémový průjezd.

Vůz měl také rychlé vypínání světel, aby se skryl ve tmě. Karbonovou karoserii kryla speciální fólie, která změnila i vzhled zadních světlometů tak, aby auto nevzbuzovalo pozornost a vypadalo co nejvíc jako běžný stříbrný vůz, konkrétně jako starší Honda Accord.

Související obsah

Doug Tabbutt říká, že měli na celé trase jediný “malý” incident, kdy se jim nepodařilo včas detekovat policejní auto. V tu chvíli měli na tachometru těsně pod 200 km/h. “Sledovali jsme zrcátko, kdy se hlídka objeví za námi, ale neobjevila se,” popisuje. Chvíli se pak schovávali za přívěsem náklaďáku, projelo kolem nich jiné policejní auto, ale hlídka je nezahlédla. I díky tomu nakonec dojeli do cíle v rekordním čase.

V komunitě kolem závodu Cannonball si výkon okamžitě vysloužil obrovské uznání a posádce k novému rekordu gratulovali i mnozí předchozí držitelé nejlepších časů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Závod

Důležité Události