Koronavirus

Ilegální a nemorální závod na silnici: Pandemii využili k extrémní rychlosti

Ilegální a nemorální závod na silnici: Pandemii využili k extrémní rychlosti
Zdroj: VinWiki / YouTube

Šílenců, kteří využívají volné silnice k “závodění”, v poslední době přibývá. A to nejen na našich silnicích. Partička vyznavačů nepovolené rychlosti v USA se rozhodla pokořit rekord ilegálního Cannonballu. Za hodně hloupé načasování svého pokusu sklidili tvrdou kritiku.

NeIegální “závod” Cannonbal má nové rekordmany. Parta ve speciálně upraveném Audi A8 přejela celé Spojené státy z New Yorku do Los Angeles v dosud nejkratším čase 26 hodin, 38 minut.

To je bezesporu skvělý čas, vždyť trasa měří 4480 kilometrů! Jenomže tenhle rekord je ještě o něco špinavější než ty předchozí.

Legendární Cannonball Run je odjakživa spojený s porušováním předpisů. Jeho účastníci si nedělají starosti s rychlostními limity, vždyť cílem je za běžného provozu v co nejlepším čase přejet napříč USA od jednoho oceánu k druhému.

Související obsah

Všemožné závody ve stylu Cannonballu jsou často spíš přehlídkemi luxusních kár a jejich zámožných majitelů. Ale existují i milovníci rychlosti, kteří se při pokusu o rekord nepotřebují předvádět. Cannonball Run berou jako skutečnou a tajnou výzvu.

Abyste pokořili rekord, potřebujete speciálně upravené auto, dobře připravenou posádku, propracovaný plán a většinou i podpůrný tým, který zajišťuje trasu a snaží se odlákat pozornost policejních hlídek. Posádky nemají čas na zbytečné zdržování na pumpách, takže vozí v kufru přídavné nádrže, auta bývají napěchována radary, antiradary a další technikou.

Jede se za normálního provozu, většinou po dálnicích. A jede se velmi rychle - průměrná rychlost nejlepších pokusů se pohybuje těsně pod 170 km/h.

Předchozí úspěšný pokus proběhl teprve nedávno - vloni v listopadu se povedlo třem chlapíkům v Mercedesu E63 AMG přejet z New Yorku do Los Angeles za 27 hodin a 25 minut. O hodinu a 25 minut pokořili rekordní čas z roku 2013. Rekord tak padl po šesti letech. Více zde:

Související obsah

Další pokoření přišlo mnohem dřív - už po pár měsících. Magazín Road & Track informuje o nových rekordmanech, kteří údajně byli ještě o 47 minut rychlejší než posádka při loňské jízdě. Zdá se, že jde o důvěryhodný čas. Uznalo to i několik předchozích držitelů rekordu Cannonballu.

Hodně špatné načasování

U nového rekordu ale navždy bude pořádná kaňka. Pokus nebyl vůbec vhodně načasovaný. Posádka totiž využila toho, že jim cestu “vyčistila” pandemie koronaviru. Pokus tvrdě kritizuje řada renomovaných motoristických magazínů i samotných milovníků vysoké rychlosti - silnice jsou v době mimořádných opatření v USA skoro prázdné a policie má jiné starosti, než hlídat šílence na dálnicích.

Související obsah

I jindy se diskutuje o tom, zda mají být takové rekordy předmětem obdivu. Ke Cannonballu patří porušování předpisů a vysoké riziko nejen pro posádky nadupaných aut, ale i pro ostatní účastníky provozu, kteří se jim zrovna připletou do cesty. Má nějaký smysl porušovat karanténu a takto riskovat v době pandemie? Pokud by se při pokusu cokoliv pokazilo, pokud by se stala nehoda, museli by vyjíždět záchranáři, kterých je teď rozhodně potřeba jinde…

Na Instagramu pokus odsoudil i “oficiální” účet Cannonballu. "Žádný z těchto takzvaných rekordů nemá hodnotu," napsali správci účtu. Podle nich je výkon devalvovaný tím, že posádka nevhodně využila příležitost. "Mohlo to dopadnout špatně,” dodali s tím, že platný stále zůstává předchozí rekord. Doplnili výzvu, aby lidé v době pandemie zůstávali doma.

Podle informací magazínu Road & Track se noví držitelé rekordu ani nechtěli svým časem zatím chlubit, nejspíš se zveřejněním chtěli počkat. Jenomže jejich nadšený přítel na sociálních sítích zveřejnil fotku, která ukazuje kufr jejich vozu plný přídavných palivových nádrží a vedle ní přidal rekordní čas. Původní příspěvek sice záhy zmizel, ale stihly ho sdílet stovky lidí a diskuze se rozjely naplno…

O držitelích rekordu se toho každopádně zatím moc neví. Jen to, že byli tři nebo čtyři a na trasu vyrazili v bílém sedanu Audi A8 z roku 2019. Startovali v Red Ball Garage v New Yorku 4. dubna ve 23:15 hodin a skončili o necelých 27 hodin později v Portofino Hotel & Marina v Redondo Beach v Kalifornii, což jsou tradiční místa startu i cíle všech pokusů.

Související obsah

Road & Track už v minulosti informoval o několika dalších pokusech, které se chystaly na začátek dubny. Po zavedení mimořádných opatření v USA ale plány padly. Tedy většina z nich.

Cannonball Run je pojmenován po Erwinu Bakerovi, automobilovém závodníkovi, který se rozhodl pro měřený non-stop přejezd z New Yorku do Los Angeles v roce 1915. Mezi východním a západním pobřežím USA přejel za 11 dní a 7 hodin. Baker pak dostal přezdívku Cannonball (dělová koule), po slavném železničním expresu, jehož trasu kopíroval. V roce 1933 se v jednapadesáti nechal vyhecovat a pokus zopakoval, tehdy už s mnohem lepším časem 53 hodin, 30 minut.

V roce 1971 připomněli Bakerův příběh novináři Brock Yates a Steve Smith z magazínu Car And Driver a uskutečnili vzpomínkový přejezd (čas 40 hodin a 51 minut). Z něj se postupem let stala tradice - vznikl “závod” Cannonball Run, při kterém se blázni v superkárách snaží pokořit nejlepší časy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události